Pies, trawa, ogród - recenzja książki

W moim ogrodzie trawa żyje własnym życiem. Są w niej stokrotki, koniczyny, kaczeńce, mniszek lekarski i inne chwasty. Zabawnie nazywamy ją łąką. Jest dopełnieniem ogrodu. Dzięki wyrastającym kwiatom przyciąga owady pożyteczne, można po niej chodzić gołymi stopami, a przy tym jest też miejscem zabaw dziecka. Pies również lubi wylegiwać się na niej w cieniu, od czasu do czasu podjadając długie źdźbła. Jak założyć trawnik w ogrodzie? Jakie nasiona wybrać? Jak go pielęgnować i chronić? Odpowiedź znajdziesz w książce "Pies, trawa, ogród" Barbary Białczyk. Zapraszam do recenzji.

książka pies, trawa, ogród, ogród przydomowy

Od kiedy zainteresowałam się ogrodnictwem na dobre przez moje ręce przeszło mnóstwo książek. Większość z nich nie było wartych czasu spędzonego na czytaniu, okraszone piękną grafiką, a marną wiedzą. Książka "Pies, trawa, ogród" nie jest w środku kolorowa, ma małe czarno-białe grafiki, ale omawia wiele ważnych zagadnień. Począwszy od pochodzenia, systematyki, budowy traw, przygotowaniu podłoża, doboru nasion, sposobu pielęgnacji oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami po obcowanie psa w ogrodzie. Tematyka obejmuje rośliny trujące, regenerację uszkodzonego trawnika, kojec i zabawy.

Zajrzyj w poniższy spis treści, a przekonasz się jak wiele ciekawych wątków znajduje się w tym egzemplarzu. To jedyny taki poradnik, który łączy ze sobą uprawę trawy w przydomowym ogrodzie i szczęśliwego psa.


SPIS TREŚCI KSIĄŻKI "PIES, TRAWA, OGRÓD"


1. Słowo wstępu
2. Pochodzenie, czas i miejsce powstania traw
3. Pozycja systematyczna i filogenetyczna
4. Specyficzne właściwości rozwoju
   4.1. Embriologia
   4.2. Fizjologia i biochemia
   4.3. Morfologia i anatomia
5. Wypalanie traw
6. Współzależność człowieka i traw
7. Zielone dachy
8. Zdolności adaptacyjne traw i ich wykorzystanie przez  człowieka
9. Trawy jako inspiracja
10. Rodzaje trawników
11. Gatunki traw
12. Gatunki traw ozdobnych
13. Gatunki alternatywne
14. Łąka kwietna
15. Sztuczna trawa
16. Zabiegi pielęgnacyjne trawnika
17. Właściwe oznaczenie pH gleby
18. Choroby trawników
19. Rośliny trujące dla psa w ogrodzie
20. Szkody wyrządzone przez zwierzęta w ogrodzie
21. Regeneracja trawnika uszkodzonego przez psa
22. Zabawy z psem w ogrodzie
23. Kojec dla psa w ogrodzie
24. Trawy źródłem alergii u człowieka i psa
25. Trawy w lecznictwie
26. Trawa jako przekąska psa
27. Odpowiedzialność cywilna posiadacza psa
Bibliografia
Spis tabel
O autorze

Czytając ten poradnik uzyskałam odpowiedź dlaczego mój pies ciągle zajada się trawą. Lubi jak jest nieskoszona, by móc gryźć najdłuższe źdźbła. Zaciekawił mnie jeszcze temat regeneracji trawnika bez stosowania agrochemii oraz użycie różnych roślin alternatywnych, gdzie uprawa murawy jest niemożliwa. W tym poradniku znajdziesz aż 55 propozycji, podzielonych na odpowiednie stanowiska uprawy.

Z trawami mam do czynienia na co dzień, ale teraz zdałam sobie sprawę jak mało o nich wiedziałam.  Ważny wątek jaki porusza autorka dotyczy wypalania traw, które niosą za sobą ogromne konsekwencje. Wpływają niekorzystnie na środowisko, w tym glebę, zwierzęta, a nawet i ludzi. Choć pożary w niektórych miejscach na świecie to rzecz naturalna. Nawet roślinność przystosowała się do oddziaływania ognia, zyskując nazwę - pirofity. Trawy są fascynujące! Potrafią przeżyć na różnych terenach, są źródłem energii oraz pożywienia dla zwierząt i dla ludzi, a nawet wykorzystujemy je w różnych gałęziach przemysłu.

książka pies, trawa, ogród, ogród przydomowy

Z czystym sumieniem mogę polecić Ci książkę "Pies, trawa, ogród". Zagadnienia w niej są oparte na rzetelnej bibliografii i doświadczeniu autorki w zakresie weterynarii i rolnictwa. Przebieg kariery znajdziesz w zakładce O autorce. Wybierając książki ogrodnicze zawsze czytam informacje o pisarzu, by potwierdzić, że ma odpowiednie kompetencje w tej dziedzinie. Jest zbyt wiele publikacji, które nie przekazują fachowej wiedzy, a na nie szkoda czasu i pieniędzy. Ta książka do nich nie należy ;)

Czy interesują Cię recenzje książek?
Chcesz ich więcej na blogu? Odpowiedź napisz w komentarzu.
 
książka pies, trawa, ogród, ogród przydomowy6 komentarzy:

 1. Ale słodki pupil. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam zarówno Panią jak i pieska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż uprawa trawy, w końcu rośnie ona wszędzie, niespecjalnie się o nią dba a i tak jest. A jednak chyba każdy, kto zajmuje się ogrodem w końcu zda sobie sprawę, że to jedna z najbardziej pracochłonnych i kłopotliwych roślin - oczywiście do czasu, aż nie pozna się jej lepiej i mądrze nie ogarnie tematu. Książkę chętnie przeczytam, zwłaszcza rozdział o gatunkach alternatywnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie to napisałaś. Mój Mąż dodałby jeszcze, że cotygodniowe koszenie trawnika w sezonie to katorga :P No zawsze mi smutno jak skosi mi stokrotki. Dobrze, że szybko wyrastają nowe :)

   Usuń
 3. Spis treści wygląda bardzo poważnie... fajnie,że jest książka o solidnej wiedzy botanicznej dla każdego. A że uprawa trawnika z prawdziwego zdarzenia wymaga wiele pracy, preparatów i pieniędzy, to fakt. Poszukam książki, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl