Podpora do groszku - jak wykonać

Świeżo zerwany groszek jest tak pyszny, że chyba nikt mu się nie oprze. Aby ładnie się piął i mógł dać duże strąki potrzebuje wsparcia. W tym wpisie pokażę jak w łatwy sposób wykonać podporę do groszku - zerknijcie.


Za podporę do groszku od zawsze służyły mi rozkrzewione gałęzie, obcięte z naszych krzewów i drzew. Lubię proste rozwiązania, ale niestety były nietrwałe, bo gałązki na końcach zawsze się ułamywały.
Spontanicznie postanowiłam posiać trzy rządki groszku, zmniejszając tym samym ilość szpinaku. Przecież groszek wysiewa się raz do roku i szkoda byłoby nie wykorzystać tej szansy. Po wysianiu przyszedł czas na wymyślenie podpór. Gałązek miałam zdecydowanie za mało. Rozejrzałam się więc po ogrodzie i znalazłam pędy jeżyn z zeszłego roku i gałęzie - paliki pod pomidory od sąsiadki. Wyregulowując je na odpowiednią wysokość, przypomniało mi się, że ładnych parę lat temu kupiliśmy sznurek wędliniarski (tylko po co?), który idealnie nadawał się do mojego pomysłu. Niestety zabrakło go na jedną podporę i kombinowałam z dość cienkim drutem - mimo, że był giętki to nie był tak mobilny i montaż okazał się za trudny. Poratował mnie mąż, który miał sznurek syntetyczny. Z dzieciństwa pamiętałam, że snopowiązałka jest trudna w zaplataniu.
Próbowałam zrobić podporę do groszku przy użyciu dwóch pędów jeżyn, ale sznurek opadał. W efekcie końcowym użyłam ich aż pięciu. Gałęzie należy wbić dość głęboko, aby konstrukcja była stabilna.JAK WYKONAĆ PODPORĘ DO GROSZKU?

 

 • stare pędy jeżyn lub inne gałęzie
 • sznurek, może być bawełniany lub sztuczny 

1. Na początek należy zawiązać jeden koniec na supeł.

podpora do groszku, ogród przydomowy

2. Następnie należy obwiązywać kolejno poszczególne paliki.

podpora do groszku, ogród przydomowy

3. Naciągając przy tym mocno sznurek, aby nie opadał.

podpora do groszku, ogród przydomowy

4. Przed ostatecznym zawiązaniem supła jeszcze raz trzeba naciągnąć sznurek.

Taka podpora jest łatwa w montażu i demotażu. Jeśli pędy groszku będą potrzebowały wspiąć się wyżej w każdym momencie mogę dołożyć więcej sznurka. I paliki można wykorzystać jeszcze raz w tym sezonie - do podwiązywania pomidorów.


W jaki sposób tworzycie swoje podpory do groszku?

7 komentarzy:

 1. Moje podpory są podobne. Wykorzystuję też takie do ogórków. Niestety raz to pomaga, a raz nie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do ogórków chcę zbudować inną, na bazie siatki ogrodzeniowej ;)

   Usuń
 2. Nasze podpory są bardzo proste i właściwie niepracochłonne. Są to rozgałęzione gałązki pozostałe po przycięciu większych krzewów. Groszek z powodzeniem się na nich opiera. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie zawsze takich używałam, ale teraz mam aż 3 rządki groszku, a mniej gałęzi. Musiałam wymyślić inny sposób ;)

   Usuń
 3. Ja stosuje do podpór często plastikowe elementy różnych pozostałości. Świetne sprawdzają się też plastikowe pręty ze starych suszarek do prania, są sztywne i mają odpowiednią wysokość żeby można przymocować do nich sznurek. Ale jak ich nie ma, to gałązki również świetnie się sprawdzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest myśl! ;)
   Mamy jakieś stare metalowe pręty, ale by trzeba było je odmalować.

   Usuń
 4. Ja mam panel ogrodzeniowy metalowy zielony przeciety na 3 części, na końcach paliki drewniane i trzymają się solidnie
  Polecam

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl