Ziemia do siewu i pikowania - jaką wybrać?


W tym roku wiedzę o naturalnej uprawie roślin chłonę całymi garściami. Wypróbowuję ekologiczne preparaty, czytam składy produktów, dociekam jakie zastosowanie mają w nich składniki, aby wiedzieć więcej i z tej wiedzy korzystać. Ważne jest dla mnie, by plon był naturalny i wartościowy, a to jakiej jakości podłoże wykorzystam do uprawy będzie miało wpływ nie tylko  na rośliny, ale też na mój organizm. W dzisiejszym poście prześwietlę ziemię do siewu i pikowania roślin.

ziemia do siewu i pikowania, podłoże do siewu i pikowania, podłoże do siewu, podłoże do pikowania, ogród przydomowy

Temat chemii w jedzeniu jest już bardzo rozpowszechniony. A użycie jej w nasionach, nawozach, preparatach, podłożach? Wybierając ziemię do przepikowania pomidorów i papryk musiałam się bardzo natrudzić. Większość z dostępnych podłoży do roślin w markecie budowlanym, w którym dokonywałam zakupu było z dodatkiem nawozów sztucznych, co mnie bardzo zmartwiło, ale też dało do myślenia.


JAKIE SKŁADNIKI ZAWIERAJĄ PODŁOŻA DO SIEWU I PIKOWANIA?Zrobiłam przegląd ziem do siewu i pikowania dostępnych w sprzedaży. Poniżej wypisałam naturalne składniki jakie najczęściej się w nich znajdują oraz ich zastosowanie:
 
 • torf wysoki - niskie pH, zagęszcza podłoże, łatwo chłonie wodę
 • perlit - magazynuje wodę, spulchnia i napowietrza podłoże
 • piasek - zwiększa przepuszczalność podłoża
 • keramzyt - spulchnia podłoże
 • wermikulit - zapobiega pleśni i gniciu, utrzymuje wodę, sprzyja ukorzenianiu, przepuszcza powietrze
 • węglan wapnia, wapno,  kreda - reguluje odczyn pH
 • kompost, nawóz organiczny, biohumus - pozytywnie wpływa na rozwój roślin
 • bio nawóz - nawóz pochodzenia naturalnego
 • guano - nawóz naturalny z odchodów ptaków morskich, nietoperzy lub ryb, zawiera azot, fosfor, potas, wapń
 • mączka rogowa - naturalny nawóz wolno rozkładający się
 • mączka bazaltowa - naturalny środek poprawiający zdolność gleby do zatrzymywania wody i składników pokarmowych, zapobiega chorobom i szkodnikom
 • sproszkowany węgiel drzewny - reguluje wilgotność gleby, chroni przed chwastami i szkodnikami
 • włókno kokosowe - napowietrza i równomiernie rozprowadza wilgoć w podłożu

W składzie podłoża uniwersalnego pewnej marki znalazłam też nawóz z owczej wełny. Jest to nawóz naturalny, zawierający azot, fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo i siarkę. Preparat ten ma wiele zalet, m. in. uwalnia składniki przez długi okres czasu, posiada wysoką wodochłonność oraz rozluźnia podłoże.
Skład ziemi do siewu i pikowania, do warzyw, czy o uniwersalnym zastosowaniu jest bardzo podobny. Jedynie podłoża do pewnych gatunków roślin mogą się różnić, np. bonsai czy palm, ze względu na szczególne wymagania.

ziemia do siewu i pikowania, podłoże do siewu i pikowania, podłoże do siewu, podłoże do pikowania, ogród przydomowy
Torf frezowany niski i wysoki to nic innego jak mieszanka torfu wydobytego frezowaniem (pewną formą wydobycia)


NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ZIEMI DO SIEWU I PIKOWANIA?

 

Sprawdź skład


W wielu podłożach przeznaczonych do siewu i pikowania oprócz składników pochodzenia naturalnego znajduje się nawóz NPK, wieloskładnikowy zawierający makroelementy (N, P, K) + mikroelementy (Mg, S, B, Fe, Mn, Zn). Jest on również ujęty pod nazwą nawóz sześciotygodniowy. Azot (N) odpowiada za wzrost roślin, fosfor (P) za kwitnienie, tworzenie nasion i ukorzenianie się, a potas (K) za gospodarkę wodą roślin, rozkrzewianie i odporność na patogeny. Sztuczną formę nawozu NPK można zastąpić wersją ekologiczną, używaną w rolnictwie ekologicznym. Ponadto, do podłoży czasami dodawany jest mineralny nawóz fosforowy z krzemem, pod nazwą agrosil. Warto jednak wybierać podłoża bez użycia sztucznego nawozu, by cieszyć się naturalnym plonem.

Wybierz odpowiedni odczyn pH


Według Elżbiety Sikory, autorki książki "Sekrety warzyw" przy kiełkowaniu nasion oraz wzroście siewek odczyn podłoża powinien być obojętny, czyli w granicach 6,6 – 7,2. Wysadzając przygotowane sadzonki na miejsce stałe należy sugerować się indywidualnym odczynem pH danej rośliny. W dostępnych na rynku gotowych podłożach do siewu i pikowania odczyn pH waha się między 5,0 a 7,0.


ZWRÓĆ UWAGĘ


Wyszukując informacje do postu zainteresowała mnie jedna rzecz. Ziemia uniwersalna oraz ziemia do warzyw i ziół miała to samo pH oraz takie same składniki, ułożone w ten sam sposób. Najprawdopodobniej oznacza to, że stosunek składnika do składnika jest taki sam. Jednym słowem ten producent sprzedaje ten sam produkt w różnym opakowaniu, co może wprowadzać klienta w błąd, a tym samym zwiększać sprzedaż. Warto porównywać skład podłoży różnych firm z ceną i wybrać najbardziej korzystną.


ziemia do siewu i pikowania, podłoże do siewu i pikowania, podłoże do siewu, podłoże do pikowania, ogród przydomowy
Porównanie podłoża uniwersalnego z podłożem do warzyw i ziół jednej marki

 

NAJLEPSZĄ ZIEMIĘ DO SIEWU I PIKOWANIA ZROBISZ SAM


Zagłębiając się w temacie podłoża do roślin, zainteresowałam się przygotowaniem go własnoręcznie. W wielu źródłach napisano, że do siewu wystarczy torf ogrodniczy odkwaszony i piasek w stosunku 4:1. Do tej mieszanki można dodać perlit lub wermikulit. Można też połączyć ziemię liściową z piaskiem albo podłoże uniwersalne z kompostem i jakimś ekologicznym nawozem do siewek. 
Gdzie indziej przeczytałam, że do stworzenia własnego podłoża można użyć substratu torfowego, połączonego z kompostem i piaskiem w równych proporcjach. Niestety nigdzie nie znalazłam informacji jaka jest różnica między substratem torfowym a torfem. Oba produkty w sprzedaży mają ten sam skład, czyli mieszankę torfu wysokiego i niskiego, a w przypadku torfu odkwaszonego dodatkowo składnik regulujący odczyn pH.
Ważne jest, żeby podłoże do siewu nie zawierało za dużo składników odżywczych, bo młode siewki są bardzo na to wrażliwe. Nasiona roślin zazwyczaj mają już w sobie zapas wszystkich niezbędnych substancji dla początkowego wzrostu. Zastosowanie nawozu, np. humusu jest ważne przy etapie wzrostu sadzonek, nie samym kiełkowaniu nasion.
Źródło artykułu: http://womanadvice.pl/przygotowanie-ziemi-do-wysiewu-nasion-przy-domowej-produkcji-rozsady
Zatem podłoże do pikowania sadzonek powinno zawierać w swoim składzie nawóz, by wpłynąć pozytywnie na rozwój roślin.


A Ty masz jakieś przemyślenia odnośnie podłoży do roślin?
Jakiej ziemi używasz?
 
ziemia do siewu i pikowania, podłoże do siewu i pikowania, podłoże do siewu, podłoże do pikowania, ogród przydomowy5 komentarzy:

 1. Zgadzam się w 100% z tym co piszesz na temat "niefajnych praktyk" producentów, mających zwiększyć sprzedaż podłoży do roślin. Dzisiaj zaszłam do sklepu po podłoże do sukulentów i gdzieś wśród różnych typów ziem, mój wzrok napotkał worek z ziemią kwiatową na cmentarz...aż przystanęłam i bardziej wytężyłam wzrok, aby upewnić się, że moje oczy nie robią mi psikusa... Wniosek z tego taki, że trzeba być czujnym i czytać składy, bo twórczość producentów w wymyślaniu nazw podłoży jest niebywała...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No coś Ty?! Ziemia na cmentarz?! Szukają naiwnych...

   Usuń
 2. Koło mnie jest hurtownia z podłożami. Rozmawiałam z właścicielem i producentem - od niego wiem, że w zasadzie wszystkie z różnie opisanych produktów to po prostu torf wysoki (odkwaszony lub nie) z nawozami mineralnymi. Przestałam kupować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja do podkiełkowania używam płatków kosmetycznych. Na namoczone w ciepłej wodzie i opisane kładę nasionka pomidora,które układam na podstawce i przykrywam-może być taka tacka po mięsie ,czy warzywach.W ciepłe miejsce i obserwuję. Po ok 2/3 dniach są już kiełki i takie wkładam do doniczki z torfem odkwaszonym. Potem jak już trochę podrosną daje im "jeść". Taki sposób pozwala kontrolować ile siewek wzejdzie, po co puste miejsca w kuwetach ,czy doniczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę po czasie ten wpis dziś 18 maja

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl