Budujemy patio z kostki brukowej z ozdobną rabatą

Patio z kostki brukowej, które planowaliśmy od zeszłego roku już istnieje. Pracę zaczęliśmy w kwietniu, a skończyliśmy w czerwcu przez przerwy w pogodzie i zastój finansowy. O tym projekcie napomknęłam pod koniec maja, gdzie praca niebawem miała się zakończyć, a tu klops. Nie starczyło materiałów i robota wydłużyła się o kolejny miesiąc. Nareszcie najwięcej pracy mamy już za sobą, zostały tylko czynności kosmetyczne, tzn. poprawienie agrowłókniny i wysypanie otoczaków. 

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

Jak zrobiliśmy patio z kostki brukowej?


I. Pracę rozpoczęliśmy od wyznaczenia okręgu i określenia poziomu na jaki ma być wykopana darnina. Niestety nasza działka jest nierówna o czym pisałam już nie raz, dlatego zadanie było bardzo trudne. W między czasie przesadzaliśmy rośliny z klombu, tworząc opaskę wokół patio z kostki brukowej.
Następnie położyliśmy kostkę wokół zewnętrznej części opaski a w wewnętrznej krawężnik, który po połączeniu stworzy koło.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

III. Aby praca szła sprawniej na tym etapie dołączył do nas przyjaciel Męża. Wypożyczonym sprzętem trochę zagęściliśmy ziemię. Opaska z roślin zyskała agrowłókninę, abym nie miała tyle pielenia.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

IV. Ze względu na nierówności w terenie powstał schodek przed okręgiem. Przesadzone też zostały bukszpanowe kulki z przedogródka i klombu, wyznaczając ścieżkę z tarasu na patio z kostki brukowej.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

V. Następnie wysypaliśmy piach na całą powierzchnię okręgu i zagęściliśmy go.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

VI. Na przygotowaną mieszankę z cementu i piachu, układaliśmy kostkę brukową. Nie zapominając za każdym razem o wyrównaniu powierzchni.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

VI. Całość jeszcze raz zagęściliśmy. Należy pamiętać, że w trakcie układania kostka powinna wystawać parę cm nad nawierzchnię, bo w trakcie ostatecznego zagęszczenia opadnie. W szczeliny ułożonej kostki wsypaliśmy piasek i całość podlaliśmy, aby beton związał.

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy

Plac wyszedł bardzo duży, trochę czasu zajęło nam przyzwyczajenie się do zajętej przez niego powierzchni. Inwestycja bardzo nam się podoba, bo wyszła dokładnie tak jak miało być. Na patio z kostki brukowej ustawiliśmy basen, który będzie składany na zimę. Od wiosny do lata staną tu meble ogrodowe. Takie patio z kostki brukowej idealnie nadaje się na garden party :)

patio z kostki brukowej, ogród przydomowy


POSUMOWANIE

Nie będę pisać ilości jakich potrzebowaliśmy, bo to jest zależne od wykorzystanej do projektu powierzchni. To, co było niezbędne to kostka brukowa i krawężniki (najtaniej Castorama), piasek zamówiony z dowozem przez OLX i cement (Brico). Patio z kostki brukowej nie istniałoby bez zagęszczarki. Najlepiej wypożyczyć ją w piątek, na 3 dni, koszt 170zł plus kaucja. Aby praca szła sprawniej dla pomocnika została wypożyczona dodatkowa taczka. 

Macie w swoich ogródkach patio? A może planujecie zrobić? 
Napiszcie w komentarzu

ChrabąszczykCopyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl