Dokarmianie ptaków - jak stworzyć odpowiednią mieszankę?


Zdrowy ogród to taki, w którym zachowana jest bioróżnorodność, bogata w różne gatunki roślin i zwierząt, w tym ptaków, które pomagają zwalczać szkodniki. Jednym ze sposobów przyciągnięcia skrzydlatych przyjaciół do własnego ogrodu jest ich regularne dokarmianie jesienią i zimą. Jak stworzyć mieszankę dla ptaków, by dostarczyć im odpowiedniej ilości i jakości składników pokarmowych niezbędnych do przetrwania w trakcie zimy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

mieszanka dla ptaków, ogród przydomowy


STWÓRZ ODPOWIEDNIĄ MIESZANKĘ DLA PTAKÓW


Odpowiednio przygotowana mieszanka dla ptaków powinna zawierać wysokoenergetyczne nasiona, tj. mozgę kanaryjską, słonecznik, konopie, ziarno Nigru (olejarka abisyńska), krokosz, rzepak i rzepik. Natomiast dla poprawy trawienia - ostropest i siemię lniane oraz węglowodany w postaci prosa, sorgo, owsa, pszenicy, orzechów i suszonych owoców. Na upierzenie ptaków najlepsze działanie ma gryka. Nie wszystkie wymienione składniki nadają się dla każdego gatunku ptaków, niektóre mają mniejsze dzioby, lub preferują miękkie pokarmy. Do miękkojadów zaliczają się kosy, kwiczoły, raniuszki, kopciuszki i jemiołuszki. Zięby, mazurki, wróble, czy sikorki preferują też ziarna miękkie lub małe. Ptaki wykazują również swoje preferencje żywieniowe. Bardziej skuszą się na słonecznik, ziarno Nigru, konopie i mozgę kanaryjską oraz orzechy bez soli.

Pierwszym krokiem do przygotowania mieszanki dla ptaków jest obserwacja własnego ogrodu. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakie ziarna użyć. U mnie goszczą sikorki, kosy, drozdy, kruki, wróble i szpaki. To głównie dla nich wsypuję odpowiednią mieszankę, ale też od czasu do czasu dorzucam coś dla innych gatunków, by też zwabić je do swojego ogrodu.
Poniżej przedstawiam różne gatunki ptaków. Możesz powiększyć zdjęcie klikając na nie.
mieszanka dla ptaków, ogród przydomowy
Czasopismo Gardeners' World - edycja polska, styczeń - luty 2015, s. 82-83.

Proporcje składników jakie powinny znaleźć się w mieszance zależą przede wszystkim od pory roku. Przy mroźnych zimach ważne będą ziarna oleiste, by ptaki otrzymały dużo energii. Natomiast jesienią należy dołożyć do karmy więcej roślin wysokobiałkowych dla budowy mięśni i skrzydeł. Wiosną najlepiej wzbogacić pokarm w konopie i mozgę kanaryjską, by wpłynęły korzystnie na śpiew i lęgi. 

Jakie składniki powinny znaleźć się w odpowiedniej mieszance dla ptaków?

.
ziarna oleiste

słonecznik, konopie, krokosz, rzepak, rzepik

ziarna wysokobiałkowe

ziarno nigru, gryka, mozga kanaryjska

węglowodany

proso czerwone i żółte , sorgo białe i czerwone, owies, pszenica, orzechy, suszone owoce

dla poprawy trawienia

ostropest, siemię lniane

Spotkałam się także z innymi dodatkami do mieszanek dla ptaków, tj. mak, soja, groch kukurydza, soczewica.


GOTOWE MIESZANKI DLA PTAKÓW


W moim ogrodzie stosuję gotową mieszankę dla ptaków przygotowaną przez Semini. W bawełnianej torbie (co jest ogromnym plusem) można nabyć trzy różne karmy dla dzikich ptaków. Porcja zdrowia jest przeznaczona dla wróbli, mazurków, szczygłów, sikor, dzięciołów i innych dzikich ptaków, serwowana zimą. Tłustym kąskiem będą zajadały się sikorki, wróble, mazurki, zięby jer, gile, sójki, szczygły, szpaki, makolągwy, trznadle i inne. Także ptaki, które rzadko zimują w Polsce potrzebują energetycznego i oleistego pokarmu - czyże, jemiołuszki, kopciuszki, kosy, rudziki, kwiczoły. Tłusty kąsek najlepiej serwować podczas mroźnej zimy. Owocowy deser to przysmak dla miękkojadów, czyli kosów, kwiczołów, raniuszek, kopciuszek, jemiołuszek oraz ptaków, które owoce uwielbiają, jak czyże, dzwońce, szpaki i gile.

mieszanka dla ptaków, ogród przydomowy

 

KARMNIK DO OBSERWOWANIA PTAKÓW


Pomyślałam, że ciekawie będzie oglądać przylatujące do nas dzikie ptaki z bliska i zamówiłam mały, przezroczysty karmnik, który przyczepia się przyssawkami do szyby. Niestety ptaki przylatujące do mojego ogrodu, nie były nim zainteresowane. Korzystają z kompostownika i karmnika z zasobnikiem, który mam już 3 lata i świetnie się sprawuje.
Zatem przezroczysty karmnik oddam pierwszej zalogowanej osobie, która w komentarzu wyrazi chęć i poda adres e-mail.

mieszanka dla ptaków, ogród przydomowyCopyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl