Naturalne preparaty na szkodniki i choroby roślin


W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej szkodników i jeszcze więcej preparatów chemicznych, by je zwalczyć. Dziś już wiadomo, że agrochemia niszczy naturalną równowagę wszystkich stworzeń, tych złych i dobrych. W konsekwencji zwiększa się populacja szkodników, bo jest za mało owadów pożytecznych, które ograniczyłyby ich liczebność. Coraz więcej firm oferuje jednak naturalne preparaty na szkodniki i choroby roślin, by nie zaburzyć harmonii i równowagi panującej w ogrodzie. Z artykułu dowiesz się jakie naturalne preparaty są dostępne w sprzedaży oraz na jakie szkodniki i choroby roślin działają.

preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy
zrzucony pancerz przez larwę biedronki jest oznaką, że w ogrodzie są stworzenia, które zjadają mszyce

Jak już wspomniałam w poprzednich artykułach, zadbanie o glebę oraz stosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych powoduje, że rośliny są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Zrezygnowanie z używania agrochemii wprowadzi równowagę między zwierzętami, owadami i mikroorganizmami, które będą pomagały ograniczyć liczebność szkodników w ogrodzie. Owady pożyteczne działają nieco wolniej, więc warto przeczekać parę dni, nim użyje się preparat owadobójczy.

Prawidłowe stosowanie preparatów na szkodniki i choroby roślin:

✓ preparaty używa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne
✓ oprysk wykonuje się w miejscach, gdzie jest nadmiar szkodników
✓ preparaty rozrabia się w optymalnych proporcjach, przed użyciem i w potrzebnej ilości
✓ opryski przeprowadza się w dni bezwietrzne, najlepiej wieczorem, gdy owady pożyteczne są mniej aktywne
✓ nie opryskuje się otwartych kwiatów, by nie zaszkodzić zapylaczom

Na samym wstępie chcę uprzedzić, że wpis nie jest w żadnej sposób sponsorowany. Wyszukane przeze mnie produkty są różnych firm, dostępne cenowo, choć większość z nich można zamówić jedynie przez internet. Wymienione przeze mnie preparaty nie są zarejestrowane jako środki ochrony roślin, ponieważ nie zawierają substancji biologicznie czynnej. Nie są to środki chemiczne, co wynika z ustawy. Te preparaty działają fizycznie na szkodniki, głównie dusząc lub zjadając je.


PREPARATY ROŚLINNE


Preparaty roślinne w większości można wykonywać samemu, tj. gnojówki, odwary, wywary, czy wyciągi. Ostatnio coraz więcej mówi się o naturalnej uprawie roślin, więc dużo firm podchwyciło temat i wprowadziło do swojej oferty linie produktów na bazie wyciągów roślinnych. Przed kupnem warto jednak dokładnie przeczytać etykietę czy, aby na pewno dany środek jest naturalny w 100%.
Zabiegi powinno wykonywać się po południu dlatego, że pod wpływem promieni słonecznych preparaty szybko tracą swoje właściwości. Dla lepszej przyczepności należy używać mydła potasowego lub szarego.

    ✔ Agricolle


Preparat oparty na wyciągu z glonów. Sprzedawany w formie koncentratu oraz sprayu, bez rozcieńczania.

choroby: mączniak, szara pleśń
szkodniki: mszyce, przędziorki, mączlik szklarniowy, nicienie


    ✔Biochron


Wodny roztwór wyciągu czosnku i octu,  gotowy do użytku bez rozcieńczania.

choroby: choroby grzybowe występujące na kwiatach, drzewkach owocowych, warzywach
szkodniki: mszyce, przędziorki, wciornastki, miseczniki, wełnowce, mączlik


    ✔ Bioczos


Preparat z wyciągu z czosnku, który hamuje rozwój bakterii oraz zwalcza choroby i szkodniki. 

choroby: szara pleśń, mączniaki, mokra zgnilizna, bakteryjna cętkowatość, plamistość liści, rdze, zaraza ziemniaczana
szkodniki: mszyce, śmietka kapuściana, przędziorek, gąsienice, pchełki, połyśnica marchwianka, wielkopąkowiec, brudnica mniszka, mączlik szklarniowy, bielinek kapustnik i rzepnik, tantniś krzyżowiaczek, ochojnik, miodówka, turkuć podjadek


preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy


    ✔ Biosept 33 SL


Wyciąg z grejpfruta.

choroby: bakteryjna plamistość i brązowienie liści, szara pleśń, fuzarioza, zgorzele, mączniak, zgnilizna, antraknoza, fytoftoroza i rdze


    ✔ Fungal


Odwar ze skrzypu polnego, gotowy do użycia bez rozcieńczania.

choroby: parch jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini, ogórek - mączniak prawdziwy, pomidor - wczesna rdza, truskawka - czerwona zgnilizna, ziemniak - rdze, można również opryskiwać rośliny ozdobne


    ✔ Mszycal


Wodny wyciąg z pokrzywy, gotowy do użytku bez rozcieńczania.

szkodniki: mszyce, przędziorek, mączniak, pchełki i tantniś krzyżowiaczek


    ✔ Substral pokrzywa bio


Produkt powstały w procesie kontrolowanej fermentacji liści pokrzywy, przeznaczony do stosowania w uprawach roślin ozdobnych i warzyw w warunkach polowych oraz pod osłonami.

choroby: szara pleśń, mszyce
szkodniki: mszyce, przędziorki 


    ✔ Kostki czosnkowe


Kostki Himal z miazgi czosnkowej stosuje się w celu przepędzenia kreta. Otwarte opakowanie należy włożyć w każdą norę i przykryć ziemią. Powtarzać z nowymi kopcami, do opuszczenia ogrodu przez kreta.MIKROORGANIZMY POŻYTECZNE EMA5 Z WROTYCZEMEma5 z wrotyczem wzmacnia działanie EmaFarma i EmaFarma plus w poprawie jakości gleby, oczyszczając ją ze szkodników i hamując rozwój chorób pleśniowych.
  
szkodniki: pędraki, opuchlaki


preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy


PREPARATY OLEJOWE


    ✔ Emulpar 940 EC


Preparat na bazie oleju rydzowego, uzyskanego z lnianki. Emulpar naniesiony na rośliny pokrywa owady i roztocza cienką, delikatną lepką powłoką, która utrudnia oddychanie, poruszanie się i żerowanie, co w konsekwencji prowadzi śmierci szkodników.

szkodniki: mszyce, przędziorki, miseczniki, mączlik szklarniowy, wciornastki, miodówki, czerwce (misecznik, tarcznik)

preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy    ✔ Mydło ogrodnicze potasowe


Mydło potasowe powstaje z olejów roślinnych. Zastosowanie go podczas oprysku zwiększy przyczepność wyciągu do rośliny. W sprzedaży jest również mydło potasowe z dodatkiem piołunu, czosnku (można stosować tę wersję zamiast Bioczos i Mydła Himal) oraz skrzypu.MĄCZKA BAZALTOWA


Ten naturalny mineralny środek nie tylko poprawia właściwości gleby, ale też zwalcza szkodniki i choroby roślin. Pył zatyka kanaliki powietrzne na skórze owadów i dusi je. Rośliny najlepiej opylać rankiem, gdy są wilgotne od rosy. Mączka bazaltowa niestety może zabijać owady pożyteczne, dlatego należy używać jej ostrożnie i tylko w czasie, gdy na roślinach nie ma pszczół. Ponadto, pył można wysypać na grządkę, by utrudnić ślimakom poruszanie się. Opylanie roślin stosuje się również w celu zwalczania chorób.

szkodniki: mszyce, ślimaki
choroby: zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniak rzekomy i prawdziwy, inne choroby grzybowe


preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowyZIEMIA OKRZEMKOWA


Ostre pancerzyki okrzemek ranią ciało owada, co może doprowadzić do jego śmierci. Użycie ziemi okrzemkowej w trakcie rosy sprawi, że proszek lepiej przylgnie do szkodników i będzie skuteczniejszy.

szkodniki: mrówki, mszyce, ślimaki, pędraki


preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy


PREPARATY BIOLOGICZNE


  
W sprzedaży dostępne są produkty biologiczne oparte na żywych organizmach, w formie saszetek lub preparatów do oprysku. Żywe pasożytnicze formy owadów pożytecznych rozprawią się ze szkodnikami. Poniżej przedstawiam preparaty firmy Koppert, które można zakupić w większych ilościach u producenta (saszetki min 20szt) lub innych sklepach internetowych.


    ✔ Aphidalia


Biedronka dwukropka zjada mszyce we wszystkich stadiach rozwoju, zazwyczaj w ciągu tygodnia. Woreczek z owadami można zawiesić na gałęzi lub bezpośrednio wykładać je na liście.

szkodniki: mszyce


    ✔ Capsanem


Preparat z pasożytniczymi nicieniami Steinernema carpocapsae przeznaczonymi do zwalczania larw szkodników ziemnych i liściożernych z różnych rodzin. Nicienie dostają się do wnętrza owadów i tam żerują. Preparat aplikuje się w formie oprysku.

szkodniki: larwy szkodników ziemnych i liściożernych z rodziny sówkowatych, omacnicowatych, koziułkowatych ryjkowcowatych oraz  larw różnych szkodników z rzędu chrząszczy i prostoskrzydłych.


    ✔ Enermix


Preparat zawiera dobrotnicę szklarniową i osiec mączlikowy, przeznaczone do zwalczania mączlika szklarniowego i ostroskrzydłego. Kartonowe paski zawiesza się na roślinie.

szkodniki: mączlik szklarniowy i ostroskrzydły

 

 

    ✔ Entomite - M


Preparat zawiera drapieżne roztocze Stratiolaelaps scimitus przeznaczone do zwalczania jaj, mniejszych larw i poczwarek ziemiórek. Aplikacja preparatu doglebowo.

szkodniki: jaja, mniejsze larwy i poczwarki ziemiórek


    ✔ Entonem


Preparat zawiera pasożytniczy nicień  Steinernema feltiae przeznaczony do zwalczania larw ziemiórek, larw i poczwarek wciornastków oraz larw opuchlaka truskawkowca. Nicienie dostają się do wnętrza larw owadów i tam żerują. Można aplikować doglebowo oraz doliściowo.

szkodniki: larwy ziemiórek, larwy i poczwarki wciornastków, larwy opuchlaka truskawkowca.


    ✔ Larvanem


Preparat zawiera pasożytniczy nicień Heterorhabditis bacteriophora przeznaczony do zwalczania larw różnego rodzaju chrząszczy. Nicienie dostają się do wnętrza larw owadów i tam żerują. Aplikację preparatu wykonuje się przez podlewanie, system nawadniający lub opryskiwacz silnikowy.

szkodniki: larwy różnych gatunków chrząszczy, np. stonki, opuchlaki, chrabąszcz majowy


    ✔ Spical Ulti -Mite


Saszetki z drapieżnym roztoczem - dobroczynkiem kalifornijskim przeznaczone są do zwalczania przędziorków, roztocza truskawkowca i szklarniowca oraz przebarwiacza jeżynowca. Dobroczynek poszukuje szkodniki i wysysa je.

szkodniki: przędziorki, roztocz truskawkowiec i szklarniowiec, przebarwiacz jeżynowiec


    ✔ Swirski Ulti - Mite


Drapieżne roztocza Amblyseius swirskii zabijają, wysysając szkodnika. Nie ulegają hibernacji, są odporne na wysokie temperatury, więc można wprowadzać je za pomocą saszetek w trakcie zimy. Preparat jest sprzedawany w formie saszetek, do stosowania w domu, szklarni i na polu uprawnym.

szkodniki: larwy wciornastek, larwy i jaja mączlikaCzy dopisałbyś/-abyś inny naturalny preparat na szkodniki i choroby roślin do wyżej wymienionej listy?

preparaty na szkodniki i choroby roślin, szkodniki i choroby, ogród przydomowy
8 komentarzy:

 1. Staram się nie używać nawet takich bo nie wierzę. Swego czasu rundap też był jako nieszkodliwy. Straciłam zaufanie do producentów a przede wszystkim do ludzi, napiszą wszystko byleby się sprzedawało :/
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jasne, rozumiem. Napisałam nawet do paru producentów, by podali dokładne składy i dlatego ich tu nie ma :)
   W przyszłym roku będę również próbować sama robić mikstury :)

   Usuń
  2. Ale to, co mi się bardzo spodobało to właśnie te żywe roztocza, nicienie i biedronki, które można wprowadzić do własnego ogrodu ;)

   Usuń
 2. Bardzo przydatny wpis. Gdy jestem zmuszona zastosować preparat zwalczający choroby lub szkodniki roślin, to zdecydowanie wybieram te naturalne. Dlatego z pewnością skorzystam z tego wpisu w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też bardzo doceniam Twój wpis. Czekam z niecierpliwością na nowe informacje, bo człowiek ciągle się uczy. Od lat stosuje fermentowane liście pokrzywy i polecam innym na mszycę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć Gosia, dzięki za garść informacji. Co roku mam ten sam problem, mianowicie, w ogrodzie dziury wykopuje mi kret. Próbowałem robić różne zabiegi, jednak nic nie działało. Czy potwierdzasz skuteczność kostki Himal?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie kret przychodzi rzadko, a jak już to robi to bez większych szkód. Rozgarniałam zawsze kopce, a potem robił następne, więc odpuściłam i sobie poszedł. Tylko, że to było max 5 dziur. Nie miałam zatem okazji wypróbować kostek, ale wiem, że sierść psa włożona w dziury odstrasza kreta ;)
   Daj znać, czy udało Ci się go przegonić ;)

   Usuń
 5. W tym roku zaatakowały biedronki azjatyckie. Po prostu plaga biedronek przed domem. Ma ktoś może dobry środek na tego typu szkodniki?

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl