Podpora pod ogórki - uprawa pionowa

Uprawy pionowe pozwalają nie tylko zaoszczędzić miejsce w warzywniku, ale też zmniejszają ilość pracy przy pielęgnacji roślin. Do takiej uprawy wymagane jest jedynie podparcie dla roślin. Dziś pokażę Wam jak wykonaliśmy podporę pod ogórki.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Zdecydowałam się na uprawę pionową ogórków gruntowych, które będą wspinać się po sznurkach przymocowanych do drewnianej podpory. Została ona wykonana z 5 listew o przekroju prostokątnym 40x50x300. Koszt jednej łaty w takich wymiarach to niecałe 6zł w moim pobliskim markecie budowlanym.


Jak wykonaliśmy podporę pod ogórki?


W pierwszej kolejności przecięliśmy 3 listwy na pół pod ukosem, służące za legary podpory.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Wbijanie (gumowym młotkiem) pionowych listew w ziemię rozpoczęliśmy od tych zewnętrznych, potem doszły kolejne. Oczywiście wszystko wymierzone za pomocą taśmy mierniczej i poziomicy.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Po zamontowaniu 6 legarów, długimi wkrętami przykręciliśmy do nich 2 listy poziome, które połączyliśmy płaskownikiem. Całość została zabezpieczona lakierobejcą.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Nie użyliśmy kotew, by nasza konstrukcja nie wyszła za drogo. Choć wiem, że mają wpływ na żywotność drewna. Póki co podpora pod ogórki jest przeznaczona na jeden sezon, a pozostałe z niej listwy zostaną wykorzystane w innym celu.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Pierwotnie do podpory miały być wmontowane haczyki, ale zrezygnowaliśmy z nich. Sznurek oplotę wokół listy poziomej i podwiążę u dołu do sadzonki.

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy

Uprawę warzyw zaplanowałam tak, by podpora z ogórkami stała na uboczu warzywnika. W ten sposób nie będzie zabierać innym roślinom światła, a dzięki pnącym się ogórkom, na zagonie jest jeszcze sporo miejsca. Ponadto, rośliny będą doświetlone z każdej strony oraz będą miały przewiew, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.


A Ty jak uprawiasz ogórki?
Stosujesz w swoim ogrodzie uprawy pionowe?

uprawa pionowa, podpora pod ogórki, ogród przydomowy
8 komentarzy:

 1. Wow super pomysł. Będę musiała go wykorzystać na mojej działce. Najpierw jednak muszę wrócić z urlopu. Moja ukochana Białka Tatrzańska noclegi u podnóża gór to jest to co uwielbiam i w tym miejscu ładuję bateryjki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym zbudować podobną konstrukcję ;D Mam dla niej jedno idealne miejsce w miejscu, gdzie stała stara szopa. Muszę tylko zamówić odbiór gruzu przez jakąś profesjonalną firmę. Nie mam za bardzo siły sama się z tym męczyć. To jest jednak zadanie dla prawdziwych mężczyzn.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kilku lat uprawiam ogórki tylko na podporach, ponieważ mniej chorują i dają większe plony. Jednak moje podpory nie są tak ładne i profesjonalne jak twoje. Warto spróbować takiej metody uprawy.

   Usuń
  2. Możesz gruz wykorzystać również na skalniak, ale to faktycznie męska robota :P

   Usuń
 3. Ja również stosuje pionowe uprawy i uważam, że sprawdza się to świetnie. Tylko mam mniej zaawansowaną technologię podpórek ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wkrętów nie wkręca się nigdy wzdłuż, zawsze w poprzek włókien. Przedstawione wiązanie łat będzie trzymać tylko na słowo honoru. Wiązania wzdłuż włókien (od czoła) realizuje się za pomocą kołków drewnianych i kleju (D3, jeszcze lepiej D4.

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl