Badanie gleby - wszystko co musisz o nim wiedzieć + rozdanie

Gleba w ogrodzie stanowi fundament własnoręcznej uprawy, bo to dzięki niej mamy możliwość rozkoszowania się warzywami, owocami czy kwiatami. Im lepsza jej kondycja, tym zdrowsze będą uprawiane przez nas rośliny. Zanim odżywi się glebę nawozem, nawet naturalnym, warto dowiedzieć się czego jednak jej brakuje. Jak to zrobić - odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Gleba i jej znaczenie w uprawie roślin

 

Dla ogrodnika gleba powinna być najważniejsza, bo stanowi fundament własnoręcznej uprawy roślin. Jej pielęgnacja nie powinna opierać się jednak tylko na jesiennym przekopywaniu oraz ewentualnym dorzuceniu obornika i wapna (oczywiście nie jednocześnie). Wręcz przeciwnie. Gleba to coś więcej niż skalne cząstki, to życie. Miejsce gdzie żyją mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną (resztki roślinne i zwierzęce) w próchnicę. Jej zawartość pokazuje jak żyzna jest nasza ziemia, bo im więcej tej materii, tym mikroorganizmy są aktywniejsze i bardziej różnorodne, a gleba staje się zdrowsza. Dzięki żyznej glebie korzenie roślin również sprawniej pobierają dla siebie wodę, tlen i składniki pokarmowe.

Do najważniejszych składników odżywczych należą:

Azot - przyrost zielonej masy, wzrost roślin i intensywnie zielona barwa

Fosfor - budowa i wzrost systemu korzeniowego, krzewienie się roślin, powstawanie kwiatów i owoców

Potas - gospodarka wodna,obfite kwitnienie i owocowanie, odporność roślin na suszę i niską temp.

Wapń - wyrównanie pH, które ma wpływ na pobieranie niektórych składników mineralnych

 

Badanie gleby pozwala poznać zawartość wymienionych składników, by móc dowiedzieć się czy jej pielęgnacja idzie w dobrym kierunku. Jeśli nie, może trzeba użyć innych nawozów naturalnych. Jakiś czas temu stworzyłam listę preparatów i umieściłam w artykule Zadbaj o glebę. Bo z ziemią jest tak jak z ludzkim organizmem. Jeśli jesteśmy osłabieni to oznacza, że potrzebujemy więcej witamin oraz makro- i mikroelementów, pod różnymi postaciami.

 

Badanie gleby

 

Analizę gleby można wykonać w Okręgowej Stacji Rolniczo-Chemicznej, która znajduje się w większej miejscowości w każdym województwie. Lista znajduje się na TEJ STRONIE. W czasach pandemii możliwa jest także wysyłka próbek i opłacenie ich przelewem. Cena takiej analizy uzależniona jest od ilości wybranych przez siebie składników, ale to nie są ogromne koszty. Oddając próbki do takiego miejsca można dodatkowo przebadać glebę pod względem zanieczyszczenia metalami ciężkimi, zasolenia i zawartości mikroelementów.

Analizę gleby wykonują także prywatne laboratoria. Innym rozwiązaniem, szybszym i wymagającym mniej naszego zaangażowania, jest zakup gotowego zestawu. Wystarczy pobrać próbkę i wysłać ją za pomocą paczkomatu.

Pobranie próbek do badania jest dziecinnie proste. Wystarczy szpadlem wykopać dół i zebrać ziemię na łopatkę z głębokości 5-20 cm. Powtórzyć w kilku miejscach, wymieszać ze sobą i przesypać do sterylnego woreczka, ówcześnie go opisując.

A dla osób, które chciałyby przeprowadzić takie badanie gleby w swoim ogrodzie mam rozdanie.


ZGARNIJ ZESTAW DO BADANIA GLEBY

 
Dla swoich czytelników otrzymałam trzy takie zestawy Diagnostyki Gleby do darmowego zbadania ziemi w swoim ogrodzie lub na działce. Dwa z nich przeznaczę do zdobycia właśnie tu, a jedno idzie na Instagram. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse - zajrzyj w oba miejsca.
 


Czego dowiesz się o swojej ziemi dzięki zestawowi Diagnostyka Gleby?

 
jaka jest zawartość trzech najważniejszych składników odżywczych NPK
jaki jest poziom materii organicznej
jakie jest pH
jakie nawozy i w jakiej ilości powinieneś stosować
co powinieneś poprawić

 

Zestaw zawiera opłatę za badanie w laboratorium, kopertę z opłaconą przesyłką do paczkomatu, torebkę na próbkę gleby, rękawiczki jednorazowe i odpowiednie broszury.

 

Jak możesz zgarnąć zestaw Diagnostyka Gleby?

 
zostaw komentarz pod wpisem wyrażający chęć otrzymania zestawu
będzie mi miło jak udostępnisz info o rozdaniu na mediach społecznościowych lub blogu
ogłoszenie zwycięzców 7 listopada poprzez edycję tego postu (informacja na dole wpisu)

 

Zestaw Diagnostyka Gleby do kupienia na stronie diagnostykagleby.pl

 

Zapraszam do zabawy

Gosia


Zestawy zgarniają:

Bukowy sad

Pedrogardens18 komentarzy:

 1. Chętnie przepadam swoją glebę

  OdpowiedzUsuń
 2. ZdrowyPomidor4.11.2021, 14:27

  To jest rozdanie :) taki zestaw chyba każdy ogrodnik by potrzebował przed sezonem ����

  OdpowiedzUsuń
 3. Zrobiłam sobie profilaktyczne badania jesienne, teraz czas na moją glebe��

  OdpowiedzUsuń
 4. Z racji, że mi zależy skomentuje również tutaj. Aby usprawnić moją pracę w DPSie muszę zbadać glebę, żeby wiedzieć jak poprawić jej strukturę i jej właściwości. Dalsze sadzenie roślin nie ma sensu. Teraz trzeba wrócić do korzeni

  OdpowiedzUsuń
 5. To niesamowicie przydatna i ważna rzecz w ogrodzie! Dlatego nie będę ukrywał, że bardzo mi zależy na sprawdzeniu jakości gleby w moim sadzie czy warzywniku. Powstaje on powoli na fatalnej glebie a dokładnie zaoranej kwaśnej łące. Staram się powoli nawozić glebę, ale mam świadomość, że to długotrwały proces, dlatego przydatnym narzędziem byłaby analiza gleby :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. W naszym ogrodzie jest bardzo kiepska ziemia 6 klasa. Staramy się ją ulepszać kompostem. Chętnie przebadalibyśmy swoją glebę, by dowiedzieć się o jej potrzebach. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow. Na to czekałam, bo już jakiś czas się czaje na zakup tkiego zestawu, bo nie wiem jaka mam ziemię w ogródku....

  OdpowiedzUsuń
 8. To super wiadomość. By móc sprawdzić zasobność gleby we własnym ogródku i przekonać się do badań na przyszłość. Mimo tego, że stosuję duże ilości materii organicznej może jej czegoś brakować. Mam świadomość tego, że warzywa mają różne wymagania i trudno jest oczekiwać, że każde z nich będzie dobrze rosło na tej samej ziemi obok siebie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam szczerze, że podczas lektury tego wpisu byłem sceptycznie nastawiony do takich badań, ale odwiedziłem podaną w artykule stronę i sprawdziłem cenę. Niecałe 100 zł. za takie badanie to niewygórowana cena i na pewno zamówię je wiosną.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gosiu bardzo fajny artykuł. Ciekawy temat rzadko poruszany. Ja jeszcze nie sprawdzałam co moja ziemia kryję. Chętnie wypróbuję taki zestaw.😁

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie by było wiedzieć co w tej głębie siedzi:)

  OdpowiedzUsuń
 14. przygodazogrodem7.11.2021, 21:30

  Zastanawialiśmy sie czy takiego testu gleby nie przeprowadzić. Dobrze byłoby wiedzieć jak poprawic plony.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy pomysł, który dla ogrodników-amatorów będzie strzałem w 10. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy wpis, szczególnie podobają mi się te zdjęcia. Może nie jestem eskpertem, ale na moje oko umiesz uchwycić ładne widoki. Dodatkowo masa praktycznej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super wpis! Zdjęcia przepiękne jak zawsze! Na pewno skorzystam z Twoich porad jako początkujący ogrodnik. Też chyba czeka nas taki test gleby w nowym ogrodzie. Zapraszam do nas :)

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl