Plany na sezon 2022

Rok ogrodnika podzieliłabym na "przed sezonem", "w sezonie" i "poza sezonem". Nie mniej i nie więcej, ciągle tak samo, dwanaście miesięcy ciągłej nauki, eksperymentowania, doświadczania i smakowania. Jak będzie wyglądał sezon 2022 w moim ogrodzie? Co nowego na blogu? Odpowiedź w tym artykule.



Podsumowanie roku 2021 zrobiłam jedynie dla siebie. Doświadczyłam zupełnie innego sezonu ogrodniczego, dodatkowo z niewielkim udziałem mediów społecznościowych i bloga. Miałam sporo czasu na przemyślenia, na obserwację jak uprawiają inni, na wysunięcie nowych wniosków, bo czas ogrodowego wyposzczenia ciągnął się niemiłosiernie. Cały sezon 2021 byłam w ciąży z drugim dzieckiem i ten stan wycofał mnie z życia ogrodniczego. Moje bycie w sieci także zostało ograniczone. Późną jesienią, po porodzie i połogu powoli zaczęłam ogarniać ogród przy włączonej kamerce, by w wolnej chwili tworzyć treści na Instagram. I tak minęły mi ostatnie trzy miesiące starego roku. Początek nowego jest dla mnie czasem planowania i przygotowania do kolejnego sezonu, a jak tylko pokaże się wiosna to przepadnę w ogrodzie 😅

Plany mam ambitne, ale czy wszechświat będzie współpracował to nie wiem 😜


Plany ogrodowe na sezon 2022

 

Kury w ogrodzie przydomowym

Tak! Dobrze czytasz. Kury w mieście! To marzenie naszej całej rodziny. Mąż zajmie się budową kurnika i ogrodzenia, a ja z dziećmi opieką nad zwierzętami. Oprócz takich standardowych kurek, chciałabym mieć też ozdobne. Silki skradły moje serce.


Drzewka owocowe w końcu się zbuntują

Mieliśmy się nimi zająć już dawno temu, ale zawsze jest coś ważniejszego. Czeka nas przycięcie, wapnowanie, czyszczenie kory oraz najważniejsze - usunięcie chorób i szkodników. Z pracami ruszymy pod koniec stycznia.

 

Znalazłam miejsce na jagodnik z maliniakiem

Podczas samotnego siedzenia w ogrodzie i wpatrywania się w przestrzeń, wpadają mi do głowy najlepsze ogrodnicze pomysły. Mam kilka krzaków borówek amerykańskich, które słabo plonują i w końcu znalazłam na nie miejsce. Na jagodnik zostanie wydzielona spora część, niedaleko warzywnika, gdzie obecnie jest rabata z niskimi czosnkami ozdobnymi, werbeną patagońską oraz grządka podwyższona z malinami i poziomkami, która jednak niezbyt się u mnie sprawdza. Chcę zrobić coś podobnego do rabaty żwirowej.


Rabaty kwiatowe przeorganiować pilnie potrzeba

Dwa lata temu zrobiłam niezłe "przemeblowanie" na rabatach kwiatowych oraz stworzyłam też nowe. Niestety po zimie okazało się, że część z nowo zakupionych roślin po prostu zgniła. Nie przewidziałam, że w miejscu nowo wyznaczonej rabaty będzie stała woda. Zanim zacznę sadzić nowe rośliny, muszę pomyśleć o dobrym drenażu.
Pracy wymaga także tak zwany przez nas trakt, miejsce z otoczakiem, a ostatnio jeszcze wpadłam też na pomysł poszerzenia kolejnej rabaty oraz stworzenia zakątka z hortensjami. No już mnie łapki świerzbią :)


Wprowadzić ogrodowe usprawnienia czas start

Uwielbiam pracować w ogrodzie, ale pewne rzeczy przy jego pielęgnacji pochłaniają zbyt wiele czasu, a nie mając go dużo trzeba jednak wybierać priorytety. Przez ostatnie lata wprowadziliśmy pewne usprawnienia, jak ściółkowanie warzywnika, przebudowa kompostownika, stałe obrzeża, wyłożenie kamieni granitowych na betonie, czy sukcesywne zmniejszanie trawnika, to wciąż jednak za mało.

Potrzebna kosiarka na moje możliwości

Ciągłym problemem jest zbyt szybko rosnąca trawa, choć w sumie to łąka. Sukcesywnie zmniejszamy jej obszar, ale to wciąż za mało, bo regularne koszenie zajmuje i tak ponad godzinę. A gdy już sobie to odpuścimy na parę tygodni to doprowadzenie murawy do porządku potrafi zająć nawet pół dnia. Nasz trawnik to nic innego jak trawa wraz z chwastami, które rosną bardzo szybko. Nie przeszkadza mi bardzo, gdy jest do połowy łydek, ale jak już sięga do kolan to ciężko chodzi się po ogrodzie, zwłaszcza z dzieckiem. Koszenie jest zajęciem mojego Męża, bo nasz ogród nie jest równym terenem, a użycie kosiarki mimo napędu jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Chciałabym móc odciążyć Małżonka, ale czy znajdę kosiarkę na moje możliwości?

 

Więcej deszczówki

Musimy także usprawnić nawodnienie w szklarni. Chcę zakupić kolejne beczki, by móc korzystać z większej ilości deszczówki. Pompa podłączona do węża to dobre rozwiązanie, choć Mąż ciągle namawia mnie na nawodnienie kropelkowe, ja ulec jakoś nie mogę.

 

Płyty chodnikowe - moja nowa miłość

Jaka to wspaniała rzecz! Ustawiliśmy na próbę kawałek ścieżki z płyt chodnikowych w warzywniku i muszę napisać, że jestem zachwycona. Nie tonę w błocie, nie muszę pielić, a członkowie rodziny nie wchodzą już na zagony z warzywami. Chcę pociągnąć płytami resztę ścieżki w warzywniku, szklarnię i wejście do niej. Dyskutujemy jeszcze nad ścieżkami w innej części ogrodu, ale nie możemy dojść do porozumienia.


Obrzeża rabat z kostki

W moim ogrodzie są rabaty z obrzeżami i bez. Przez wszystkie lata wypróbowałam różne rozwiązania i najlepsze wydają się te na stałe. Chcę wykończyć nowe rabaty obrzeżami, by wrastająca trawa nie zagłuszyła roślin.


Plany blogowe

 

Z początkiem roku, oprócz planów ogrodowych organizuje sobie również życie blogowe. Nie z kalendarzem w ręku, bo nie lubię czuć presji, ale tak na luzie. Dobrze mi się pisze, gdy jest wokół mnie cisza, a ją już zaplanować muszę. Spokój jest bowiem na wagę złota. Ale do rzeczy! Mam trzy pomysły na ten rok, a resztę życie ułoży.


Organizer ogrodowy na sezon 2022

Powinien pojawić się już w tym tygodniu. Wypatrujcie go! Choć ten z poprzedniego sezonu jest dopracowany to lubię co roku coś zmienić, poprawić grafikę, dopisać jakąś radę, unowocześnić.


Wyzwanie na Instagramie

Nowi ogrodnicy mogą mieć problem z zaplanowaniem warzywnika i natłok wiadomości może ich nieco przytłoczyć. Chciałabym pokazać jak zrobić to krok po kroku.


Ebook o naturalnej uprawie warzyw

Jak widzicie blog przeszedł graficzną metamorfozę, właśnie pod kątem ebooka. Cały czas jestem jednak w trakcie jego pisania, bo zakres wiedzy mnie trochę przerósł. Chciałabym zmieścić jak najwięcej wartościowej treści, bez lania wody, na jak najmniejszej liczbie stron.

 

Oprócz planów wymienionych powyżej będę uprawiać warzywa, choć trochę inaczej niż dotychczas. W wolnym czasie chciałabym tez skrobnąć jakiś artykuł i mam nadzieję, że uda się to zrobić w ogrodzie.

Najbliższe posty będą dotyczyć organizera ogrodowego i planu warzywnika na sezon 2022.

 

A jak Wasze plany na ogród?



Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl