Badanie gleby - wszystko co musisz o nim wiedzieć + rozdanie
Gleba w ogrodzie stanowi fundament własnoręcznej uprawy, bo to dzięki niej mamy możliwość rozkoszowania się warzywami, owocami czy kwiatami. Im lepsza jej kondycja, tym zdrowsze będą uprawiane przez nas rośliny. Zanim odżywi się glebę nawozem, nawet naturalnym, warto dowiedzieć się czego jednak jej brakuje. Jak to zrobić - odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Gleba i jej znaczenie w uprawie roślin
Dla ogrodnika gleba powinna być najważniejsza, bo stanowi fundament własnoręcznej uprawy roślin. Jej pielęgnacja nie powinna opierać się jednak tylko na jesiennym przekopywaniu oraz ewentualnym dorzuceniu obornika i wapna (oczywiście nie jednocześnie). Wręcz przeciwnie. Gleba to coś więcej niż skalne cząstki, to życie. Miejsce gdzie żyją mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną (resztki roślinne i zwierzęce) w próchnicę. Jej zawartość pokazuje jak żyzna jest nasza ziemia, bo im więcej tej materii, tym mikroorganizmy są aktywniejsze i bardziej różnorodne, a gleba staje się zdrowsza. Dzięki żyznej glebie korzenie roślin również sprawniej pobierają dla siebie wodę, tlen i składniki pokarmowe.
Do najważniejszych składników odżywczych należą:
Azot - przyrost zielonej masy, wzrost roślin i intensywnie zielona barwa
Fosfor - budowa i wzrost systemu korzeniowego, krzewienie się roślin, powstawanie kwiatów i owoców
Potas - gospodarka wodna,obfite kwitnienie i owocowanie, odporność roślin na suszę i niską temp.
Wapń - wyrównanie pH, które ma wpływ na pobieranie niektórych składników mineralnych
Badanie gleby pozwala poznać zawartość wymienionych składników, by móc dowiedzieć się czy jej pielęgnacja idzie w dobrym kierunku. Jeśli nie, może trzeba użyć innych nawozów naturalnych. Jakiś czas temu stworzyłam listę preparatów i umieściłam w artykule Zadbaj o glebę. Bo z ziemią jest tak jak z ludzkim organizmem. Jeśli jesteśmy osłabieni to oznacza, że potrzebujemy więcej witamin oraz makro- i mikroelementów, pod różnymi postaciami.
Badanie gleby
Analizę gleby można wykonać w Okręgowej Stacji Rolniczo-Chemicznej, która znajduje się w większej miejscowości w każdym województwie. Lista znajduje się na TEJ STRONIE. W czasach pandemii możliwa jest także wysyłka próbek i opłacenie ich przelewem. Cena takiej analizy uzależniona jest od ilości wybranych przez siebie składników, ale to nie są ogromne koszty. Oddając próbki do takiego miejsca można dodatkowo przebadać glebę pod względem zanieczyszczenia metalami ciężkimi, zasolenia i zawartości mikroelementów.
Analizę gleby wykonują także prywatne laboratoria. Innym rozwiązaniem, szybszym i wymagającym mniej naszego zaangażowania, jest zakup gotowego zestawu. Wystarczy pobrać próbkę i wysłać ją za pomocą paczkomatu.
Pobranie próbek do badania jest dziecinnie proste. Wystarczy szpadlem wykopać dół i zebrać ziemię na łopatkę z głębokości 5-20 cm. Powtórzyć w kilku miejscach, wymieszać ze sobą i przesypać do sterylnego woreczka, ówcześnie go opisując.
A dla osób, które chciałyby przeprowadzić takie badanie gleby w swoim ogrodzie mam rozdanie.
ZGARNIJ ZESTAW DO BADANIA GLEBY
Czego dowiesz się o swojej ziemi dzięki zestawowi Diagnostyka Gleby?
✓ jaki jest poziom materii organicznej
✓ jakie jest pH
✓ jakie nawozy i w jakiej ilości powinieneś stosować
✓ co powinieneś poprawić
Zestaw zawiera opłatę za badanie w laboratorium, kopertę z opłaconą przesyłką do paczkomatu, torebkę na próbkę gleby, rękawiczki jednorazowe i odpowiednie broszury.
Jak możesz zgarnąć zestaw Diagnostyka Gleby?
✓ będzie mi miło jak udostępnisz info o rozdaniu na mediach społecznościowych lub blogu
✓ ogłoszenie zwycięzców 7 listopada poprzez edycję tego postu (informacja na dole wpisu)
Zestaw Diagnostyka Gleby do kupienia na stronie diagnostykagleby.pl
Zapraszam do zabawy
Gosia
Zestawy zgarniają:
Bukowy sad
Pedrogardens