Ogród za grosze - Jak zdobyć darmowe rośliny do ogrodu?


Ogród bez roślin nie istnieje. Są jego najważniejszym elementem, a przy tym najpiękniejszą ozdobą. Szkółki i markety kuszą pięknymi gatunkami, ale nie zawsze możemy wydać na nie jakiś grosz. Jak zdobyć darmowe rośliny, aby nasz ogród wyglądał tak jak tego chcemy?

darmowe sadzonki, ogród przydomowy, rośliny za darmo, sadzonki za darmo, darmowe sadzonki, ogród za grosze

OGRÓD ZA GROSZE

Jak zdobyć darmowe rośliny do ogrodu?W moim ogrodzie jest mnóstwo roślin, które pozyskałam za darmo. Każdy wolny grosz przeznaczamy na kupno materiałów do architektury ogrodowej i jest mi po prostu szkoda pieniędzy na niektóre gatunki. Dlatego korzystam z poniższych sposobów:

Wymiana nasion i sadzonek

 

Wymiany dokonuję w grupach na Faceboooku: Zielona Tablica, Ogród - bylinowy zawrót głowy, Zakładam ogród. Zawsze po wiosennych porządkach okazuje się, że część roślin tak się rozrosła, że jestem w stanie się nimi podzielić. W danej grupie piszę post, w którym zawieram co mogę zaoferować i jeśli ktoś będzie chętny, dogadujemy szczegóły w wiadomości prywatnej. Ponadto, co roku Kasia Bellingham organizuje wymianę nasion. Nieraz brałam w niej udział. W ten sposób nie tylko zawieram nowe ogrodnicze znajomości, ale też pozyskuję darmowe rośliny i nasiona.

darmowe sadzonki, ogród przydomowy, rośliny za darmo, ogród za grosze, sadzonki za darmo, darmowe sadzonki


Rozmnażanie roślin samodzielnie 

 

Najłatwiejszym sposobem na darmowe rośliny do ogrodu to rozmnożenie bylin. Gdy sadzonka jest już duża, przecinam łopatą korzeń, wykopuję pożądaną część i wysadzam w inne miejsce. Dzielę również cebulki gladioli i bulwy dalii. Za pomocą ukorzeniacza można też rozmnożyć pelargonie czy bukszpan. Niektóre gatunki można uszczknąć i włożyć do wody, dzięki czemu roślina sama wypuści korzeń.
Idąc do sklepu zawsze mijam pięknie udekorowany płot chmielem. Parę lat temu uzbierałam z jego szyszek nasiona. Niestety nie wzeszły. W tym roku planuję uszczknąć parę gałązek i samodzielnie je ukorzenić.

  Znaleziska 

   

  Kokoryczka wielokwiatowa rosła dosłownie za płotem na niczyjej działce, prawie zagłuszona przez dzikie maliny i trawę. Wykopałam i wsadziłam w cieniu. I mam piękną roślinę za darmo na rabacie półcienistej.

  darmowe sadzonki, ogród przydomowy, ogród za grosze, rośliny za darmo, sadzonki za darmo, darmowe sadzonki


  Zbieranie nasion

   

  Nasiona można zebrać we własnym ogrodzie, na łące, u znajomych czy z miejskich kompozycji kwiatowych. Ja głównie zbieram koper i nasiona kwiatów jednorocznych. Niezapominajki po przekwitnięciu wyrywam i rozkruszam w dłoni nasiona wprost do gruntu.

   

  Akcje społecznościowe

   

  Woda żywiec zdrój prowadzi co roku akcję "Po stronie natury". Można otrzymać sadzonkę za darmo w zamian za oddanie określonej ilości plastikowych butelek. Podobną akcję prowadziła też Ikea. Tym razem można było przynosić odpady nadające się do recyclingu. W niektórych  miastach są wprowadzane akcje rozdawania sadzonek lub cebulek kwiatów w celu upiększenia krajobrazu. Poszukaj, może akurat w Twojej miejscowości coś takiego będzie miało miejsce. Ja niestety się spóźniłam :(

  darmowe sadzonki, ogród przydomowy, ogród za grosze, rośliny za darmo, sadzonki za darmo, darmowe sadzonki
  źródło

   

  Kontenery na śmieci


  Największym szczęściarzem w kwestii pozyskania darmowych roślin z takich miejsc jest Joanna. Ta kobietka ma chyba oczy dookoła głowy, bo ja jeszcze nigdy nie trafiłam na taką niespodziankę. Jeżeli zauważycie rośliny w dobrym stanie wyrzucone na śmietnik to nie wstydźcie się ich uratować. I proszę Was, sami ich nie wyrzucajcie. Może sąsiadka czy znajomy chętnie przygarnąłby roślinkę. 
  W tym roku w taki sposób uraczyłam koleżanki z pracy. Przycinając irgę płożącą, okazało się, że mam mnóstwo ukorzenionych pędów. Poucinałam to, co mi przeszkadzało i dałam koleżance na cmentarz.

   

   

  Portale ogłoszeniowe

   

  Czasem na portalach ogłoszeniowych można wyhaczyć darmowe rośliny. Czasem są to nadwyżki, a niekiedy ktoś przerabia ogród i dany kwiat mu nie pasuje. A Ty możesz na tym skorzystać.
  W zeszłym roku mieliśmy do oddania 3 palety skrzyneczek takich giętkich po owocach. Wystawiłam ogłoszenie na OLX i po pół godzinie jechaliśmy oddać je działkowiczom. Oni byli zadowoleni i ja, bo w końcu zapanował porządek :)

  darmowe sadzonki, ogród przydomowy, rośliny za darmo, ogród za grosze, sadzonki za darmo, darmowe sadzonki
  źródło


  A w jaki sposób Wy pozyskujecie darmowe sadzonki roślin?

  Słońca życzę 😍

   Chrabąszczyk  Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl