Porządkowanie materiału siewnego

W czasie zimy nie poświęcamy zbyt wiele uwagi ogrodowi i mamy za to więcej czasu. Dlatego najlepiej teraz zabrać się za porządkowanie materiału siewnego, aby mieć pewność jakie nasiona mamy, a jakie trzeba dokupić. Istotą czynnością jest sprawdzenie daty ważności na torebkach. Jeżeli termin jest przekroczony nasz materiał siewny mogą nie mieć zdolności do kiełkowania. Ja sama przygotowuję torebki nasion wraz z nazwą i datą. Od zeszłego roku też niektóre nasiona produkuję samodzielnie. Kupne nasiona przesypuję do moich torebek, żeby były jednolite. Wszystko trzymam w łubiance.

materiał siewny, torebki nasion, ogród przydomowy

Czy własne wysiewy są opłacalne? No jasne. Istotny jest nie tylko walor zdrowotny, ale też smakowy. W tym roku mój mąż wyprodukował własne pomidory od nasionka. Te ze sklepu są kwaśne, a często niedojrzałe. Nasze były słodziutkie i czuło się w nich naturalność. To samo było z papryczkami chilli.  Ponadto, własne plony będą tańsze. Wystarczy tylko trochę siły i chęci. Zalet z wysiewu jest wiele. Gdy już plony są duże jesteśmy z siebie dumni, że od nasionka wyprodukowaliśmy roślinę. Poza tym możemy pochwalić się znajomym, przyjaciołom i rodzince, dzięki czemu będą nas komplementować :)

materiał siewny, torebki nasion, ogród przydomowy

Lubimy patrzeć, gdy suche nasiona kiełkują i jak następnie wyrastają z nich młode roślinki. A potem te małe roślinki wsadzamy do gruntu i patrzymy jak z dnia na dzień zmieniają się w dorodne plony.
Przecudne uczucie :)

materiał siewny, torebki nasion, ogród przydomowy

Lista zakupów nasion warzyw:
 • pomidory 
 • groch
 • papryka chilli
 • fasola pnąca
 • seler
 • pietruszka
 • ogórki
 • kabaczek
 • dynia
 A oto plany na następne dni:
 1. Zaplanowanie rozkładu sadzenia roślin w warzywniku,
 2. Zaplanowanie dosadzenia krzewów, bylin, drzew w ogródku,
 3. Zaplanowanie długiej rabaty kwiatowej i przygotowanie listy zakupów nasion kwiatów,
 4. Zaplanowanie rabaty przed domem,
 5. Kupno wapna do bielenia drzew (wczesna wiosna),
 6. Zaplanowanie prac ogrodowych na wiosnę.
W tym roku obiecałam sobie, że przemyślę i zaplanuję każdy szczegół dotyczący prac w ogrodzie. Najlepiej ułożyć plan ogólny i szkice szczegółowe. Łatwiej będzie nad wszystkim zapanować. Tym bardziej, że roboty w ogrodzie jest czasem ponad nasze siły.

Życzę udanych przemyśleń :)


7 komentarzy:

 1. Jest ponad siły, jest. A potem biorą się one nie wiadomo skąd i jesteśmy, my ogrodnicy, baaardzo szczęśliwi. Mam rację? Też planuje, ale nie tak detalicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowiek się napracuje, ale wie że to dla niego i rodziny, wiec jest satysfakcja. Zaczęłam planować tak szczegółowo od tego roku, bo za dużo spraw mnie czeka. O nasz ogród zaczęliśmy dbać ze 2 lata temu, wiec jest dużo pracy. A poza tym szykujemy naprawę balkonu i remonty pokoi. Takie plany pozwolą mi wszystko ogarnąć :)

   Usuń
 2. Planista z Ciebie niezła. Ciekawe co z tego wyjdzie. Ja lubię sobie zrobić listę rzeczy , które muszę wykonać i rzeczywiście cieszą kolejne skreślenia. Porządeczek masz z nasionami. Ja na razie jeszcze się za to nie wzięłam ale pewnie niebawem trzeba będzie , bo przecież niektóre nasiona już niedługo będą wymagały kontaktu z ziemią. Ale niech wcześniej jeszcze troszkę przymrozi prawdziwie , bo nie nadążymy ze zwalczaniem szkodników na wiosnę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt. Zima musi być, bo słabe plony będą i mnóstwo szkodników. Gdzie ta zima?

   Usuń
 3. No jestem pod wrażeniem takiej organizacji ... wow ;-)
  Pozdrawiam ciepło, K

  OdpowiedzUsuń
 4. Skąd takie ładne białe opakowania do nasion ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam na jakimś angielskim i przetłumaczyłam sobie, ale to było dawno temu :)

   Usuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl