Symbolika świeżej choinki na Święta Bożego Narodzenia i nasz zakup

Choinka to główny element Świąt Bożego Narodzenia. Ma symbolizować wiecznie zielone drzewko, szczęście.
Dawniej gospodarz w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego świeża choinka czy gałęzie, "ukradzione" innemu światu miały przynieść złodziejowi szczęście.
A co z ozdobami? Niegdyś zdobiono zielone drzewko ciastkami, pierniczkami (często w kształcie serc), orzechami, rajskimi jabłuszkami, własnoręcznie wykonywanymi w czasie adwentu ozdobami z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach świeżej choinki w wieczór wigilijny zapalano świeczki i zimne ognie.
Ale co z naszą choinką? My w tym roku postanowiliśmy być bardziej eko. Wybraliśmy zatem świerk kłujący kopany. Udało nam się jeszcze w świetnej cenie kupić dużą donicę (29,90zł w Nomi). Myśleliśmy, że choinka kopana będzie o wiele droższa od ciętej. No ale człowiek omylny jest. Zielone drzewko o wysokości 120-150cm kosztowało nas 60zł. Z donicą to ona ma ponad 160cm. I taki rozmiar w zupełności nam wystarczy. W poprzednich latach mieliśmy cięte choinki, wysokie i mój Mąż musiał je przycinać. A tak jest piękna, gęsta, no i trochę kłuje :)
Na wiosnę mamy zamiar wkopać ją do ziemi i może posłuży nam przy następnych świętach.

świeża choinka, zielone drzewko, ogród przydomowy

Świeża choinka będzie przyozdobiona na kolorowo w tym roku. Zakupiłam różnokolorowe bombki i lampki. Będą pierniki upieczone przez Męża. Może wiecie gdzie znaleźć foremkę serduszko? Wszędzie sprzedają w pakietach, a mi tylko jeden wzór jest potrzebny. 
Całe dzieciństwo mieliśmy w domu sztuczną choinkę. Bardzo jej nie lubiłam. Dlatego u mnie musi być inaczej i jak już mamy ją to cieszę się jak dziecko. W Nomi są świerki już od 30zł, nawet nie takie małe, więc większość może sobie pozwolić na taki luksus.

Do miłego!


Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl