17 najciekawszych wpisów w roku 2019


Nie próżnowałam w tym roku i spod moich rąk wyszło parę tekstów wartych uwagi. Niektóre z nich dotyczą uprawy warzywnika lub całego ogrodu, a inne są z zakresu Zrób to sam. Są też pomysły na prezent dla miłośnika roślin oraz relacja z wycieczki do pewnego magicznego miejsca. I to wszystko spisałam dla Ciebie w tym artykule. Zajrzyj do 17-stu najciekawszych wpisów w roku 2019.

najciekawsze wpisy, rok 2019, ogród przydomowy

Nazwy wpisów są podlinkowane, kliknij w nie, a przeniosą Cię do konkretnych stron.


1. Organizer ogrodowy do pobrania

Na samym początku roku podzieliłam się z Tobą swoim autorskim Organizerem ogrodowym, który stworzyłam, by pomógł mi ogarnąć ogród. Chciałam być lepiej zorganizowana, co się udało. Organizera nie można już pobrać, ale zaglądnij tu na początku przyszłego roku, a będę miała dla Ciebie niespodziankę.


2. Efektywne i funkcjonalne zaplanowanie warzywka

Ten post jest wprowadzeniem dla osób, które chcą zacząć uprawiać swoje warzywa. Poruszam w nim podstawowe zagadnienia, jakimi są: zmianowanie, allelopatia, uprawa intensywna, ściółkowanie, nawozy naturalne oraz zagony i ścieżki.


3. Co opłaca się uprawiać w warzywniku? I dlaczego?

Długo wahałam się, czy opublikować ten artykuł. Nie wiedziałam czy będzie przydatny, ale otrzymałam od Was pozytywne komentarze tu i na portalach społecznościowych. Post pisałam z myślą o początkujących ogrodnikach, dla których pierwsze kroki w uprawie warzywnika są dość trudne.


4. Szaleństwo zakupu nasion - jak z nim walczyć?

Wiosną na Instagramie i w grupach na Fb często spotykam zdjęcia z zakupu ogromnych ilości opakowań z nasionami i zadaję sobie pytanie: "Czy ta osoba to wszystko wysieje?" W mojej głowie kotłują się okropne myśli o ich zmarnowaniu, bo przecież mają swój termin przydatności do użycia. Jeśli cierpisz na ogrodowy zakupoholizm to ten artykuł jest dla Ciebie.


5. Ziemia do siewu i pikowania - jak ją wybrać?

Temat chemii w jedzeniu jest już bardzo rozpowszechniony. A użycie jej w nasionach, nawozach, preparatach, podłożach? Wybierając ziemię do przepikowania pomidorów i papryk musiałam się bardzo natrudzić. Większość z dostępnych podłoży do roślin w markecie budowlanym, w którym dokonywałam zakupu było z dodatkiem nawozów sztucznych, co mnie bardzo zmartwiło, ale też dało do myślenia. Prześwietliłam dostępne na rynku gotowe podłoża i spisałam swoje spostrzeżenia w artykule.


6. Jak usprawnić pracę w ogrodzie?

Praca w ogrodzie jest dla mnie odskocznią. Chciałabym spędzać tu całe dnie, ale nie samymi przyjemnościami człowiek żyje. Od kiedy zostałam mamą, staram się nie marnować chwil, działam przemyślanie i jeśli mogę zrobić coś co zajmie mniej czasu - robię to. W tym artykule spisałam moje spostrzeżenia na temat usprawnienia pracy w ogrodzie.


7. Beczka na deszczówkę z drewna

Od bardzo dawna czytelnicy bloga prosili mnie o instrukcję wykonania drewnianej beczki na deszczówkę. Zmobilizowałam Męża i zrobiliśmy wersję 3.0. W artykule znajdziesz pełen instruktaż, wraz z moimi poradami.


8. Podpora pod ogórki - uprawa pionowa

Uprawy pionowe pozwalają nie tylko zaoszczędzić miejsce w warzywniku, ale też zmniejszają ilość pracy przy pielęgnacji roślin. Do takiej uprawy wymagane jest jedynie podparcie dla roślin. W tym poście pokazałam jak wykonaliśmy podporę pod ogórki.


9. Płotek do warzywnika

Od paru lat płotek do warzywnika był numerem jeden na mojej liście pragnień, ale dopiero w tym roku to marzenie się spełniło. W artykule możesz zobaczyć jak z przęseł kupionych w markecie budowlanym, stworzyliśmy ogrodzenie z furtkami.


10. Gleba w ogrodzie - zadbaj o nią naturalnie

Gleba w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę i warto o nią dbać, tak jak o nasz organizm. Dzięki temu, że jadamy zróżnicowane pokarmy, bogate w różne składniki pokarmowe, jesteśmy zdrowi i możemy funkcjonować bez żadnych problemów. Aby nasza gleba dała duży plon, a uprawa na niej mogłaby być intensywna, należy o nią zadbać. Zobacz jak ja to robię.


11. Ogród Kasi i Adrew Bellingham w Zgorzałe na Kaszubach

Wizyta w ogrodzie Kasi i Andrew Bellingham w Zgorzałe na Kaszubach była kolejnym miejscem na mojej liście marzeń, które udało się zwiedzić w tym roku, w ramach prezentu urodzinowego. Zobacz jak tam pięknie.


12. Naturalne nawożenie roślin w ogrodzie

Naturalne nawozy poprawiające właściwości gleby zawierają komplet pierwiastków i z reguły ich ilości powinny wystarczyć roślinom. Niestety zdarza się tak, że mogą mieć one problem z pobieraniem i przyswajaniem składników mineralnych, dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów naturalnych pod różnymi postaciami. W tym wpisie podaje konkretne marki produktów, które pomogą uzupełnić składniki pokarmowe roślinom w Twoim ogrodzie.


13. Nawadnianie warzyw

Na jakość i ilość plonów wpływa światło, temperatura, dostępność składników mineralnych oraz woda biorąca udział w wielu procesach życiowych roślin. Ze względu na swoją budowę warzywa mają dość duże wymagania wodne, dlatego ważne jest kiedy i ile wody otrzymają. W tym poście dowiesz się jak prawidłowo nawadniać rośliny.


14. Naturalna ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami

Przez stosowanie chemizacji upraw i ochrony roślin niszczona zostaje bioróżnorodność, zachwiana równowaga i harmonia w przyrodzie. Po łagodnych zimach szkodniki i choroby atakują ze zdwojoną siłą. Usuwanie naszych błędów wymaga zmiany myślenia. W pierwszej kolejności należy zapobiegać wystąpieniu chorób i szkodników, stosując odpowiednie zabiegi agrotechniczne, dopiero potem metodę mechaniczną i biologiczną, unikając chemii, aby odbudować to, co zostało zaburzone. We wpisie podaję konkretne działania jakie musisz podjąć, by zapobiec tym problemom oraz co zrobić, gdy już jest za późno na profilaktykę.


15. Naturalne preparaty na szkodniki i choroby roślin

Coraz więcej firm oferuje naturalne preparaty na szkodniki i choroby roślin, by nie zaburzyć harmonii i równowagi panującej w ogrodzie. Z artykułu dowiesz się jakie naturalne preparaty są dostępne w sprzedaży oraz na jakie szkodniki i choroby roślin działają. 


16. Podsumowanie tegorocznych plonów

To już coroczna tradycja, że spisuję co udało mi się w uprawie warzyw i owoców, a co nie. Takie podsumowanie pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłe lata. Ten sezon nauczył mnie, by zawsze mieć plan B. Zajrzyj, a dowiesz się wszystkiego.


17. 10 trafionych pomysłów na prezent dla miłośnika roślin

Ten artykuł pojawił się niedawno, w trakcie przedświątecznych zakupów, ale może przydać się na każdą okazję. Warto sobie go zapisać w zakładkach, by w razie czego pomógł w trudnym momencie ;)


Który z wpisów był dla Ciebie najciekawszy?
A może jeszcze nie poruszyłam tematu, który Cię interesuje?
Zapisz go w komentarzu.


najciekawsze wpisy, rok 2019, ogród przydomowy
Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl