Cele na rok 2020

Jako młody człowiek, sięgający dopiero co dorosłości myślałam, że osiągnę 'coś ogromnego w życiu, co mnie ukształtuje, nada sens, doda do konkretnej kategorii. Potem naszedł czas zderzenia się z rzeczywistością, że to, co kiedyś obierałam za cel, najzwyczajniej w świecie się gdzieś rozmyło. Poprzedni rok pokazał jak wiele mogę zrobić dzięki swojej determinacji i organizacji. I to wcale nie musi być 'coś' wielkiego. Wystarczy do mojego rodzinnego życia dodać szczyptę pasji blogowania i uprawy ogrodu, dając spełnienie. Nie muszę gonić za niedoścignionym, nie muszę być lepsza od innych. Jestem lepszą wersją siebie. Ważne, że wiem czego chcę, a czego nie. Jeszcze nie jestem gotowa wyjść ze strefy komfortu, by spełnić jedno z moich skrywanych marzeń. Ale jeśli nadejdzie ten moment, dowiesz się o tym pierwszy, mój Czytelniku.
Wiem, może zbyt refleksyjnie zaczęłam, ale przez wiele lat doświadczałam uczucia marnotrawienia swojego czasu i właśnie teraz zdałam sobie sprawę, że w roku 2019 było zupełnie odwrotnie. Jakie to piękne uczucie wiedzieć, że jest się na właściwej ścieżce... W końcu! Ze spokojem, stanowczością, umiarem i nie wychodzeniem ze strefy komfortu zaraz wypiszę, mój Czytelniku, cele na rok 2020.

cele na rok 2020, ogród przydomowy

Zeszły rok określiłabym rokiem warzywnika, bo to jemu poświęciłam najwięcej uwagi. Nie da się być dobrym we wszystkim. Należy wybrać jedną lub dwie rzeczy, którym poświęci się większą ilość czasu. W życiu trzeba wybierać priorytety i gdy sobie to uświadomiłam, wszystko się ułożyło. Wszem i wobec oświadczam, że rok 2020 będzie rokiem kwiatów oraz drzewek i krzewów owocowych. Chcę pogłębić wiedzę z ich uprawy oraz pokonać naturalnie szkodniki, które zjadają moje owoce. Więcej będę się skupiać na wyżej wymienionych tematach, choć uprawa warzywnika nie pozostanie mi obojętna.
Tym razem także podzieliłam cele na rok 2020 według sfer: ogrodową, blogową i osobistą.


CELE BLOGOWE


organizer ogrodowy - jeszcze w tym miesiącu oddam w Twoje ręce organizer, odnowiony i bardziej dostosowany do osoby aktywnej. Ponadto, zaplanujesz go razem ze mną przed rozpoczęciem sezonu. Taka organizacja najbardziej ułatwia, gdy nie można poświęcić ogrodowi tyle, ile by się chciało. I nie martw się, nie stracisz zapału, ogród nadal będzie cieszył, a Ty znajdziesz czas, by popatrzeć jak pracują owady pożyteczne ;)

wyzwanie Udany Warzywnik - na organizację wyzwania naprowadziła mnie Agatek - czytelniczka bloga. Zaproponowała spisywanie przeze mnie zadań do wykonania w warzywniku oraz tego, co już zrobiłam, by bardziej motywowało innych. Myślałam o tym trochę i w końcu wpadłam na pomysł zorganizowania wyzwania, które będzie trwać od 1 marca do końca października. O szczegółach dowiesz się w lutym.

plansze pomocne w uprawie warzyw - plansze z przydatnymi informacji o warzywach będą do druku.

ebook Jak dobrze zaplanować swój warzywnik? - nie spotkałam książki, która by szczegółowo opisała jak prawidłowo zaplanować warzywnik. Jest wiele czynników, mających wpływ na jakość i ilość plonu. Chcę pokazać Ci na co zwrócić szczególną uwagę.

zwiększenie statystyk na blogu - każdemu bloggerowi zależy, by jego posty były czytane przez czytelników, im więcej, tym lepiej. Ja również bloga nie prowadzę jedynie dla siebie, dlatego zwiększenie statystyk to normalna kolej rzeczy.

10 tys. obserwatorów na Instagramie - dlaczego wyznaczyłam sobie taki pułap? Z prostej przyczyny. Powyżej 10 tys. obserwatorów na Instagramie można dołączać linki do relacji, dzięki którym będę mogła przekierować Cię z Instagrama do konkretnego posta na blogu.

zwiększenie bazy czytelników - oczywiście za sprawą newslettera

jeszcze więcej ciekawych tekstów - w trakcie codziennych czynności zawsze wpadają mi do głowy najciekawsze pomysły na post, dlatego muszę szybko je zapisywać, by mi nie umknęły. Póki co zaplanowałam pierwsze pół roku i myślę, że tematy są warte uwagi.


CELE OGRODOWE

 

ścieżka w warzywniku - przy budowie płotka stworzyliśmy jedną ze ścieżek w warzywniku. Brakuje jeszcze jednej, dzięki której nie będę musiała tyle pielić, a wolny czas wykorzystam na inne prace w ogrodzie. Do wykonania ścieżki chcę wykorzystać płyty chodnikowe.

stolik ogrodnika - doszłam do wniosku, że przydałoby mi się takie miejsce, pomocnik, czy to na zapiski, czy na sadzenie cebulek i roślin do donic.

inspekt - w końcu dojrzałam do tej decyzji. Inspekt będzie stał niedaleko domu i będę w nim trzymać rozsady. Być może w przyszłości przyszykuję glebę pod wysiew nowalijek.

kompostownik - obecny jest już bardzo wysłużony. Powstał z desek, które miały już 15 lat. Tym razem kompostownik będzie dostosowany do mnie, bym mogła samodzielnie z niego korzystać.

domek dla owadów - w moim naturalnym ogrodzie nie ma jeszcze ani jednego domku dla owadów. Muszę czym prędzej naprawić ten błąd ;)

znaczniki dla roślin - od dawna marzę o porządnych znacznikach dla roślin. W sprzedaży takich nie ma, więc nie pozostaje mi nic innego jak namówić Męża na wspólny projekt. Tylko, żeby się długo nie opierał :P

poidła dla ptaków -  ptaki w moim ogrodzie korzystają z wody, która zbiera się na daszku piaskownicy. Niejednokrotnie widziałam jak się kąpią, a potem wzlatują w powietrze. Planuję postawić dwa poidła na rabacie wokół patio, by owady pożyteczne też mogły skorzystać.

plac zabaw - mimo, że moje dziecko zawsze znajduje sobie w ogrodzie coś do roboty to drewniana huśtawka, porządna piaskownika i zjeżdżalnia muszą się tu znaleźć. Wszystko ustawione na "gumowej" posadzce z przeznaczeniem dla dzieci.

huśtawka ogrodowa - stanie obok placu zabaw. Już widzę siebie rozłożoną na huśtawce z książką w ręku. Co za miły widok :)

kwiaty w ogrodzie - ogród kwiatowy marzył mi się od dawna. W tym roku stawiam na rośliny jednoroczne, tj. astry, mieczyki, kosmosy, dalie, trawę fontannową. Jesienią powstała już dodatkowa rabata przy warzywniku, na której zasadziłam lilie i niewielkie czosnki 'Millenium'. Dosieję do niej kosmosy. Chcę stworzyć jeszcze więcej kwiatowych rabat.

leśna rabata - Jesienią rozpoczęłam jej tworzenie, sadząc świerk, a obok niego rośliny, które nie pasowały mi na rabacie cienistej. W tym roku chcę skończyć rabatę leśną, na której umieszczę oczko wodne w donicy.

ratunek drzewek i krzewów owocowych - szkodniki zjadają moje owoce. Czas zawalczyć o rośliny, które są sercem mojego ogrodu. Przede mną wyszukanie naturalnych preparatów na szkodniki drzewek i krzewów owocowych.

uprawa warzywnika - nie byłoby frajdy z pracy w ogrodzie bez uprawy własnych warzyw.


CELE OSOBISTEposzerzenie wiedzy ogrodniczej - chcę przeczytać książki permakulturowe oraz wziąć udział w warsztatach Kasi i Adrew Bellingham z uprawy warzywnika.

nowy aparat, statyw, lampa, wyzwalacz - aktualnie korzystam z aparatu, który ma jakieś 15 lat. W elektronice to prehistoria, zdecydowanie przydałby mi się lepszy sprzęt.

rozwijanie się w blogosferze - pragnę pisać jeszcze lepsze artykuły i chciałabym spełnić się w roli bloggera, bo mimo tylu lat blogowania jeszcze tego nie osiągnęłam.


To będzie dobry rok!

A jakie są Twoje cele na rok 2020?
 
cele na rok 2020, ogród przydomowyCopyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl