Ostatni dzwonek na sadzenie cebul kwiatowych


W tym roku pogoda nas rozpieszcza i szkoda byłoby nie skorzystać z tych pięknych jesiennych promieni słońca. Dzięki przesyłce od firmy Benex mogę tę cudowną pogodę spędzić w ogrodzie, na sadzeniu cebul kwiatowych, a nie tak bezczynnie siedzieć na tarasie z kubkiem kawy ;)

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

W przesyłce zastałam mnóstwo cebul kwiatowych, tj. lilie, tulipany, hiacynty, narcyzy, żonkile, krokusy, czosnek ozdobny oraz lilie drzewiaste, z którymi jeszcze nie miałam do czynienia. 

 WIOSENNE DONICE


Musiałam dobrze sobie przemyśleć, gdzie zasadzę ten cały ekwipunek. Po paru dniach w końcu wpadłam na super pomysł. Donice wiosenne z różnymi gatunkami cebul kwiatowych. sadzone na "lazanię". To jest to! Parę lat temu widziałam ten pomysł gdzieś w internecie i bardzo mi się spodobał. Tym bardziej, że dwie duże donice miałam puste, bo hortensje w nich rosnące przez ostatnie lata w końcu trafiły na nową rabatę. Pozostało kupić keramzyt i świeżą ziemię uniwersalną.
I sadzimy...

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

Na dno wysypałam keramzyt, ziemię i warstwowo cebule kwiatowe tulipanów, narcyzów, żonkili, narcyzów botanicznych, hiacyntów. Oczywiście między nimi dodałam ziemię. Gotowe nasadzenia podlałam małą ilością wody.

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

Donice trafiły do nieogrzewanego pomieszczenia na czas zimy. Będą podlewane sporadycznie, tylko tak, aby ziemia była lekko wilgotna. Na wiosnę donice będą zrobić wejście do domu.

KWIATY CEBULOWE NA TRAWNIKU


Cebulki krokusów umieściłam na trawniku, na którym wczesną wiosną pokazują się przebiśniegi. I posadzenie ich w tym miejscu to był strzał w 10-tkę! Po przekwitnięciu zostają skoszone kosiarką, nie muszę ich pielić a już tym bardziej martwić się, że niechcący je wyrwę. W tym miejscu rośnie też bez, wierzba 'hakuro', krzewuszka i kokoryczka, która pokazuje się latem. 

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex


REORGANIZACJA RABAT KWIATOWYCH


Jesienne sadzenie cebul kwiatowych to świetny powód do zmiany na rabatach. W końcu usunęliśmy niedającego nam owoców krzewu kiwi. Tym bardziej, że to odrost rósł, a główny pęd usechł parę lat temu. I tak się wił po drewnianej pergoli ładnych parę lat... Aż do teraz.
Zrobiłam również porządek z kocimiętką, za którą nie przepada mój Małżonek, ale którą owady uwielbiają ;) nie, nie usunęłam jej. Porozsadzałam ją w różnych miejscach, aby na rabacie mogło zawitać jak najwięcej cebul kwiatowych.
Na niżej pokazanej rabacie znajdują się same kwiaty cebulowe tak, abym żadnej cebulki nie wyrwała przypadkiem.

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex

Zostało mi jeszcze trochę cebul lilii, które wsadzę na półcienistą rabatę. O tak!


Sadzicie cebulki kwiatów do donic? 
Może ktoś już próbował metody warstwowej?

cebule kwiatowe, ogród przydomowy, Benex7 komentarzy:

 1. Wyobrażam sobie jak wiosną będzie pięknie:):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też w tym roku wreszcie znalazłam czas na posadzenie cebul i mam nadzieję, że wszystkie przezimują :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś też się skusiłam na posadzenie krokusów na trawniku. Niestety, okazało się, że trzeba to robić co roku :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Do donic jeszcze nigdy nie sadziłam roślin cebulowych, chociaż nie wątpię, że efekt takiego zabiegu jest super! Obawiam się czy udałoby mi się odpowiednio przezimować takie donice...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też miałam poletko krokusów w trawniku, przetrwały kilka lat, ale kłopotliwe było koszenie zanim ich liście zżółkły po kwitnieniu. Teraz wtykam cebulki tylko na rabatach, w tym roku posadziłam sporo tulipanów liliokształtnych.
  Będziesz miała kolorową wiosnę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ahh a ja się nie załapałam niestety. No coż zaspałam więc może za rok. Mam juz na oku astry krzaczaste sadzonki i też takie bardzo piękne kwiaty chciałabym posadzić w moim ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja powierzyłam moje sadzonki firmie, której podstawowe zajęcie to pielęgnacja ogrodów wrocław. Nie zawiodła mnie wcześniej, więc ufam, że i teraz wywiąże się z tego zadania i doprowadzi mój ogród do stanu niewypowiedzialnego piękna.

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl