Kompostownik - serce ogrodu

Chyba każdy bloger ogrodniczy musi napisać post o własnym kompostowniku. Bo czym bez niego byłby ogród? Tu powstaje najlepszy nawóz, naszymi rękami, dosłownie za darmo. A dodatkowo, dzięki kompostowaniu można zmniejszyć zużycie śmieci nawet o połowę. Odpadki kuchenne, skoszona trawa, popiół drzewny, wyrwane chwasty, liście, drobne gałązki, papierowe serwetki, gazety czy kartony to idealne elementy kompostu. Ja codziennie zanoszę wiaderko odpadków kuchennych w ramach obchodu po ogrodzie, to już nawet część mojego porannego rytuału.

kompostownik, kompost, ogród przydomowy

W trakcie suchego lata kompost zraszam deszczówką, a od czasu do czasu podlewam gnojówką z pokrzyw. Do przyspieszenia kompostowania używam też szczepionki z drożdży z przepisu Niepodlewam. Może znacie jakieś inne niedrogie i naturalne sposoby?

kompostownik, kompost, ogród przydomowy
po ostatnich pracach w ogrodzie przybyło pryzmy

Kompostownik może być wykonany ze wszystkiego, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Stare deski, blacha, palety, płyta OSB to najtańsze rozwiązania. A dla tych co majsterkować nie potrafią bądź nie lubią to w każdym markecie budowlanym mogą zakupić wersje drewniane lub plastikowe. Nasz kompostownik powstał ze starych grubych desek. Jedna strona jest otwierana i zabezpieczona zasuwą tak, aby na wiosnę można było łatwo go opróżnić. Kompost rozkładamy zawsze na wierzchnią warstwę warzywnika, nigdy go nie przesiewam. Wiem, że niektórzy to robią, ale mi szkoda na to czasu. Z czasem pieląc i tak zbieram wszystko co nie zdążyło się rozłożyć.

kompostownik, kompost, ogród przydomowy


A jak Wasze kompostowniki?
Może macie jakieś sprytne pomysły na kompostowanie?

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl