Prace wiosenne

Ten post miał się pojawić dobry tydzień temu, ale każdą wolną chwilę spędzałam w ogrodzie przy pracach wiosennych albo przy małym domowym remoncie. Wstałam dziś z postanowieniem, że zatracę się na jakiś czas w blogowym świecie...

prace wiosnenne, ogród przydomowy

Z prac wiosennych zrobiłam sporo, choć do ogarnięcia zostało mi 2/3 długiej rabaty pod płotem. Pielę ją za pomocą łopaty dlatego, że jest w niej pełno pędów podagrycznika i pokrzywy. W miejsca puste podosadzam rośliny z innych rabat i chyba wsadzę pelargonię. Jest dość tania i długo kwitnie. Może macie jakieś pomysły na niedrogie i długo kwitnące rośliny?

prace wiosnenne, ogród przydomowy

W słoneczne dni przesiaduję całe dnie w ogrodzie. Trochę pracując, trochę podziwiając. Jesteśmy w trakcie "remontu" ogrodu, ale efektami będziemy mogli cieszyć się dopiero latem. Na pewno wysmaruję post z postępami prac. Natomiast drobne zmiany są widoczne już dziś.

prace wiosnenne, ogród przydomowy

Winorośl w całości została przełożona na pergolę, aby odciążyć belki tarasowe. Na efekt trzeba jednak poczekać, aż pojawią się liście :)

prace wiosnenne, ogród przydomowy

prace wiosnenne, ogród przydomowy

A drewutnia natomiast zyskała beczkę na deszczówkę. Ozdobiona jest deskami z palet jednorazowych i obejmami pomalowanymi na czarno. Lampa, o której wspominałam w zeszłym roku idealnie dopasowała się w klimaty drewutni :)

prace wiosnenne, ogród przydomowy

Czosnek został wsadzony jesienią dwa lata temu. W zeszłym roku był jakiś taki mały i zostawił go w ziemi. Odżył wiosną i mam nadzieję, że będziemy w końcu cieszyć się dużym plonem. Truskawki natomiast zyskały słomę. Udało mi się załatwić jeden mały worek i po wsadzeniu pomidorów do gruntu będę miała problem z brakiem ściółki. Może użyję skoszonej trawy, choć słomę wolę bardziej...

prace wiosnenne, ogród przydomowy

Skoro już wspomniałam o pomidorkach to czasem wietrzą się na tarasie, razem z sałatą masłową i lodową oraz papryką chilli. Aby do Zimnej Zośki!

prace wiosnenne, ogród przydomowy

Zbeształam się i obiecuję poprawę w częstszym pisaniu postów. Muszę się w końcu trzymać postanowień noworocznych. Choć obiecane 2 posty tygodniowo to niekiedy wyzwanie :P

Słoneczka dziś życzę 🌞🌞🌞

Chrabąszczyk :*


12 komentarzy:

  1. Witaj Chrabąszczyku! Ale piękną tą beczkę z deszczówką zrobiłaś. Moja jest o wiele większa i długo szpeciła tył domu. W tym roku poprosiłam Mężusia, aby zrobił mi donicę z kratownicą, aby chociaż częściowo ją zasłonić. U mnie czosnki nigdy się nie udawały, zawsze były takie malusie, więc się poddałam. Z pomidorkami i dyniami też czekam...Ah, niecierpliwie. I jeszcze pelargonie też zamierzam kupić. Wiesz, oglądając ostatni odcinek Mai w ogrodzie dowiedziałam się, że można je zimą przechować! Wystarczy usunąć liście i kwiaty, wyjąć z doniczki i na sucho przechowywać w miejscu gdzie jest 5-8 stopni. W marcu wypuszczają listki i wtedy moczenie w wodzie, a następnie do mały doniczek bez ukorzeniacza. Na pewno spróbuję:) Może Tobie też się uda
    Zapraszam do siebie!
    http://domprzywiosennej5.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Będzie pięknie :-) Mam nadzieję,że będzie u Ciebie jedynie pięknie pogodowo... :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się pergola! Wiesz, z kwiatów letnich najtańsze są u mnie begonie wiecznie kwitnące, połowa ceny pelargonii. Ja sadzę je w cieniu i półcieniu, ale i na słońcu dadzą radę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też sadzę czosnek pomiędzy truskawkami. Nie oczekuję wielkich plonów, ale cieszę się, gdy coś urośnie. Zawsze taki samodzielnie wyhodowany jest lepszy niż ten ze sklepu :)
    Widzę, że nie przycinasz na wiosnę pędów winorośli. Warto te zeszłoroczne przyciąć na 2-4 oczka :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękna pogoda u Ciebie u nas pochmurno i zimno :/
    Buziaki :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Z pisaniem postów podczas ogarniania ogrodu można się pogubić, bo sił już wieczorem brakuje na cokolwiek :)
    To co widać na zdjęciach prezentuje się ładnie więc pewnie to czego nie widać też ładne będzie ;)
    Fajny pomysł z doniczką przywieszoną do pergoli - chyba podpatrzę Twój pomysł, tylko najpierw muszę się doprosić pergoli ;)))

    Ze słomą u mnie jest problem bo nie mam pojęcia skąd ją wziąć. Jak idę do rolników to mówią , że "pani ni momy" a jak pytam w szkółkach to mówią, żeby do rolników pójść ... i weź tu babo bądź mądra ;)

    pozdrawiam ogrodniczo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha ha ha No to namawiaj Męża na pergolę :D Tylko ostrzegam przed kosztami, bo niby miało wyjść tanio a belki, listewki, kotwy i wkręty kosztują. Ale i tak było warto :)

      Słomę będę jeszcze próbowała wykombinować skądś. Może na OLX się rozejrzę.

      Usuń
  7. Na podagrycznik lepsze są widły ;) A z długo kwitnących, tanich, i jednorocznych polecam jeszcze Aksamitki, i Begonie semperflorens. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a z niejednorocznych co polecasz?

      Usuń
    2. Hmm wszystko zależy od pory roku ale zwykle długo kwitną: Floksy wiechowate, Rudbekie, Jeżówki, Szałwia omszona, Krwawniki, Nachyłki, i np Ciemierniki - ale to raczej na wczesna wiosnę :) pozdrawiam

      Usuń
  8. O matko... Jak by o sobie czytałam... Też mam długa rabatę wzdłuż płotu, którą pielę lopatą. I z tego samego powodu: podagrycznik, pokrzywa, i jeszcze skrzyp. Tak mi ją to badziewie zaciągnęło, że będę musiała zacząć wszystko od nowa. Z braku czasu to się przeciągnie...
    A na sciółkę ja wykorzystuje skoszoną trawę. Jest super! Tylko dwa warunki: powinna być kosztowna regularnie, żeby nie zdążała wytworzyć nasion, i drugie, musi być podsuszona. Bo mokra przy gniciu/fermentacji wytwarza takie temperatury, że sparzy wszystko. Mam w tym roku tak sciołkowaną folię i grządki podwyższone. Nie mogę się nacieszyć!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiosenne plewienie z łopatą zadziałało. Chwasty wychodzą rzadziej, ale pokrzywa od sąsiadki przechodzi niemiłosiernie. Chciałam przykręcić do siatki deski na dole, być może ten plan wdrożę w przyszłym roku.
      Skoszoną trawę podłożyłam pod pomidory i paprykę, w niedużej ilości. Chwasty też w tym przypadku wychodzą mniej.

      Usuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl