Ogród za grosze - Co zrobić z plastikowymi doniczkami?

Wiosna zobowiązuje do porządków. Tak i ja wzięłam się za swój ogrodniczy regał. Odkryłam mnóstwo niepotrzebnych mi plastikowych doniczek. Ale co zrobić z taką ilością?

plastikowe doniczki, ogród przydomowy, ogród za grosze


OGRÓD ZA GROSZE

 Co zrobić z plastikowymi doniczkami?


Z końcówką zimy zawsze przesadzam kwiaty doniczkowe do większych pojemników, dlatego taka spora kolekcja się przydaje. Mogę z łatwością dopasowywać doniczki do osłonek i wykorzystać maksymalnie powierzchnię. Na wiosnę natomiast taka ilość plastikowych doniczek zagraca pomieszczenie, a przecież nie wykorzystam wszystkiego.
Zostawiłam zatem po parę sztuk z każdego rozmiaru. Mogą przydać się do zaaranżowania koszyków. Kwiaty w nich zawsze wsadzam uprzednio do doniczek z podstawką, bo mogą zniszczyć dno. Parę plastikowych doniczek zostawiłam też, bo będę się dzielić roślinami, które mam w ogrodzie. Wyznaję zasadę, że jak podarujesz komuś jedną roślinkę to w zamian otrzymasz dwie. Uwielbiam dzielić się z innymi :)

plastikowe doniczki, ogród przydomowy, ogród za grosze
Łubianka  lub też kobiałka wyłożona bratkami w doniczkach z podstawkami

Resztę  plastikowych doniczek spakowałam (wyszły 3 reklamówki) i oddałam na targowisku osobie sprzedającej sadzonki. Zostaną przez nich wyczyszczone i użyte ponownie. Można również oddać plastikowe doniczki do szkółki, a nuż otrzymacie jakiś rabat albo roślinkę gratis :)
Co roku obiecuję sobie, że przy kupnie wyciągnę sadzonki z plastikowych doniczek i bezpośrednio włożę do reklamówki. Przez ten krótki czas bryle korzeniowej się nic nie stanie, bo po przyjściu do domu, albo wsadzę ją do ziemi albo włożę do wiaderka z wodą.
Plastikowe doniczki można użyć tez jako kosze do sadzenia cebul, które chronią przed nornicami. Są pomocne w oznaczeniu, gdzie cebule zostały posadzone. Dzięki czemu nie zniszczymy ich przy grackowaniu gleby. Natomiast większe pojemniki będą pomocne przy ujarzmieniu korzenia zbyt intensywnie rosnącej rośliny.
Plastikowe doniczki można też pomalować farbą lub sprayem. Zdecydowanie nie będą wyglądały tak odstraszająco :)  

plastikowe doniczki, ogród przydomowy, ogród za grosze
 brązowa plastikowa doniczka pomalowana sprayem na czarno

Dowiedziałam się niedawno, że istnieje coś takiego jak skup tworzyw sztucznych. Zamiast wyrzucać doniczki i inne plastikowe rzeczy do śmieci, może jednak je sprzedać i mieć pieniądze na inne roślinki. Zawsze to jakieś rozwiązanie :)

A jakie Wy macie jakieś pomysły na taką ilością plastikowych doniczek?

Chrabąszczyk


Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl