Czy jeżyna to czarna malina?

Faktycznie, malina z jeżyną są ze sobą spokrewnione, o podobnej budowie owocu, a jednak mają wiele cech, które je różnią. Przede wszystkim jeżyny cechują bardzo długie pędy, wymagające podpór. Istnieją gatunki owocujące na pędach dwuletnich i posiadające kolce. Ostatnio jednak to jeżyna bezkolcowa cieszy się największą popularnością. W moim ogrodzie ma swoje miejsce przy warzywniku, gdzie czuje się doskonale. Jest "wygodna w uprawie, w porównaniu z drapiącym gatunkiem. W dzieciństwie posiadaliśmy "zwykłą" jeżynę na działce. Ile moja mama miała ran przy jej uprawie!? A poza tym owoce wcale nie były takie słodkie. Ot takie moje wspomnienie.

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy
Moja jeżyna bezkolcowa, pierwszy owoc ma duże kuleczki, więc można go już schrupać :)

Jak każdy owoc, jeżyna tryska zdrowiem. Lubią je dzieci i osoby starsze. Słodki owoc można rozpoznać po ogromniastych "kuleczkach", a kwaśny ma je po prostu małe. Jeżyny najlepiej smakują prosto z krzaczka lub ususzone wraz z liśćmi jako dodatek do herbaty. 

Akademia roślin oferuje różne odmiany jeżyny bezkolcowej.

                            Jeżyna  'REUBEN'                                Jeżyna Prime-ARK 45

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce 'Reuben' są dwa razy większe od innych odmian oraz bardzo słodkie, choć dojrzewają dopiero od końca sierpnia. Odmiana to odmiana owocująca na pędach jednorocznych. Prime-ARK natomiast owocuje na pędach tegorocznych i dwuletnich od początku lipca do końca sierpnia.

                        Jeżyna bezkolcowa 'Navaho'                   Jeżyna bezkolcowa 'Brzezina'

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Dojrzewanie 'Navaho' rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa do początku września. Jest to jedna z bardziej obfitych odmian.Zaś owoce jeżyny 'Brzezina' dojrzewają bardzo wcześnie, dzięki czemu zbiór odbywa się od początku lipca. 

                      Jeżyna bezkolcowa 'Chester'                   Jeżyna bezkolcowa 'Triple Crown'

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce "Chester' są jędrne i mają doskonały smak oraz dojrzewają z końcem lipca. Natomiast jeżyna 'Triple Crown' owocuje przez ok 5 tygodni, od pierwszej połowy sierpnia. Smak owoców to mieszkanka słodyczy i cierpkości.

                     Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'                Jeżyna bezkolcowa "Black Satin"

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce 'Thornfree' dojrzewają od połowy sierpni, są średniej wielkości, nieco wydłużone lub zbliżone do kulistych. Owocowanie "Black Satin" poprzedzają małe, bardzo ładne i miękkie biało-różowe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu w drugim roku po posadzeniu. Owoce mają przyjemny ostry smak.

                           Jeżyna bezkolcowa 'Polar'                  Jeżyna bezkolcowa 'Loch-Ness'           

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce jeżyny 'Loch Ness' są jędrne i bardzo duże. Odmiana owocuje od połowy sierpnia, aż do pierwszych przymrozków. Owocowanie 'Polar' rozpoczyna się od drugiej połowy lipca do początku września. Owoce są czarne, bardzo duże.
Zdjęcia odmian  udostępnione dzięki uprzejmości Pana Bartosza Spychalskiego

A jakie Wy macie doświadczenia w uprawie jeżyn?

Chrabąszczyk ©


Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl