Czy jeżyna to czarna malina?

Faktycznie, malina z jeżyną są ze sobą spokrewnione, o podobnej budowie owocu, a jednak mają wiele cech, które je różnią. Przede wszystkim jeżyny cechują bardzo długie pędy, wymagające podpór. Istnieją gatunki owocujące na pędach dwuletnich i posiadające kolce. Ostatnio jednak to jeżyna bezkolcowa cieszy się największą popularnością. W moim ogrodzie ma swoje miejsce przy warzywniku, gdzie czuje się doskonale. Jest "wygodna w uprawie, w porównaniu z drapiącym gatunkiem. W dzieciństwie posiadaliśmy "zwykłą" jeżynę na działce. Ile moja mama miała ran przy jej uprawie!? A poza tym owoce wcale nie były takie słodkie. Ot takie moje wspomnienie.

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy
Moja jeżyna bezkolcowa, pierwszy owoc ma duże kuleczki, więc można go już schrupać :)

Jak każdy owoc, jeżyna tryska zdrowiem. Lubią je dzieci i osoby starsze. Słodki owoc można rozpoznać po ogromniastych "kuleczkach", a kwaśny ma je po prostu małe. Jeżyny najlepiej smakują prosto z krzaczka lub ususzone wraz z liśćmi jako dodatek do herbaty. 

Akademia roślin oferuje różne odmiany jeżyny bezkolcowej.

                            Jeżyna  'REUBEN'                                Jeżyna Prime-ARK 45

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce 'Reuben' są dwa razy większe od innych odmian oraz bardzo słodkie, choć dojrzewają dopiero od końca sierpnia. Odmiana to odmiana owocująca na pędach jednorocznych. Prime-ARK natomiast owocuje na pędach tegorocznych i dwuletnich od początku lipca do końca sierpnia.

                        Jeżyna bezkolcowa 'Navaho'                   Jeżyna bezkolcowa 'Brzezina'

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Dojrzewanie 'Navaho' rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa do początku września. Jest to jedna z bardziej obfitych odmian.Zaś owoce jeżyny 'Brzezina' dojrzewają bardzo wcześnie, dzięki czemu zbiór odbywa się od początku lipca. 

                      Jeżyna bezkolcowa 'Chester'                   Jeżyna bezkolcowa 'Triple Crown'

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce "Chester' są jędrne i mają doskonały smak oraz dojrzewają z końcem lipca. Natomiast jeżyna 'Triple Crown' owocuje przez ok 5 tygodni, od pierwszej połowy sierpnia. Smak owoców to mieszkanka słodyczy i cierpkości.

                     Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'                Jeżyna bezkolcowa "Black Satin"

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce 'Thornfree' dojrzewają od połowy sierpni, są średniej wielkości, nieco wydłużone lub zbliżone do kulistych. Owocowanie "Black Satin" poprzedzają małe, bardzo ładne i miękkie biało-różowe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu w drugim roku po posadzeniu. Owoce mają przyjemny ostry smak.

                           Jeżyna bezkolcowa 'Polar'                  Jeżyna bezkolcowa 'Loch-Ness'           

jeżyna bezkolcowa, ogród przydomowyjeżyna bezkolcowa, ogród przydomowy

Owoce jeżyny 'Loch Ness' są jędrne i bardzo duże. Odmiana owocuje od połowy sierpnia, aż do pierwszych przymrozków. Owocowanie 'Polar' rozpoczyna się od drugiej połowy lipca do początku września. Owoce są czarne, bardzo duże.
Zdjęcia odmian  udostępnione dzięki uprzejmości Pana Bartosza Spychalskiego

A jakie Wy macie doświadczenia w uprawie jeżyn?

Chrabąszczyk ©


10 komentarzy:

 1. Już dwa razy próbowałam zasadzić jeżynę i nie udało się :(po pierwszej zimie roślinka nie odbiła:( ale jak to się mówi do trzech razy sztuka:)muszę jeszcze raz spróbować:)Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to wynik ziemi albo zostały za późno posadzone i nie zdążyły się ukorzenić?

   Usuń
 2. Jeżyny zbieramy w lesie i był to mój jedyny kontakt z nimi, dlatego swego czasu bardzo zaskoczyła mnie informacja, że jeżyny mają odmiany :) Dla mnie była jedna odmiana - leśna :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżynę dostałam od sąsiada na powitanie 15 lat temu. Nie znam jej nazwy, ale jest bardzo plenna i odporna. Od tego czasu rozmnożyłam ją (przyginając do ziemi jednoroczne pędy) i teraz mam 5 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A, i tak najsmaczniejsze sá te dzikie, kradzione z krzaków za dzieciaka :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie masz rację. Ja tylko podjadałam maliny :P

   Usuń
 5. Ciekawy post! Osobiście wolę chyba jednak maliny ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo zalezalo mi na tym,by miec w swoim ogrodzie jezyne, jednak po kilku nieudanych probach zrezygnowalam. nie wiem, co jest przyczyna tych niepowodzen: zle warunki glebowe czy po prostu niewlasciwa pielegnacja... Teraz pozostaje mi kupowac jezyny w sklepie :):):)

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl