Odmieniamy cienistą rabatę

Odmieniłam kolejną rabatę znajdującą się w 'zagłębieniu domu'. Po prawej stronie znajduje się garaż, a tuż za rabatą pracownia. Dotychczas myślałam, że jest to miejsce w 100% zacienione. Jednak się myliłam. Poobserwowałam trochę i wiem już, że część rabaty obejmuje słońce do godz 12.00. Tylko kawałek z niej jest całkowicie zacieniony.
Przed zmianą na rabacie można było spotkać języczkę pomarańczową, bergenię sercowatą, rozchodnik okazały, świerk i irgę.
Przeglądając zdjęcia na komputerze zatknęłam się na fotkę sprzed dokończenia kamiennej ścieżki. Tak wyglądała wtedy rabata. Tragizm!


Po dokończeniu kamiennej ścieżki. Udało mi się dosadzić do rabaty mahonię, irgę płożącą, hiacynty i rozwar.


Dzięki niezawodnej Zielonej tablicy pomału uzupełniałam rabatę. Dzięki wymianie początkowo pojawiły się niebieskie funkie i konwalie, potem parę różnych rodzajów funkii i paproć ogrodowa. Dzięki temu, że Mąż mój ma dobre oko, 'wyhaczył' w Tesco na przecenie rododendron hybryde 'Cunningham's White o białych kwiatach, który posadziłam w tym miejscu.
Zaczęłam pielić rabatę z trawy. Codziennie po troszeczku...


Początkowo rozkład roślin był inny. Część z nich musiałam dostosować do stanowiska, a część po prostu mi nie pasowała. Konwalie i paproć były na początku w zbyt słonecznym miejscu.


Z dnia na dzień widać efekty mojej pracy.
Przed definitywnym wypieleniem paproć powędrowała w miejsce nowej bergenii. A ta za na rabatę 'wysepkę' (TU). Zamiast hiacyntów zasiałam sasanki. Dosadziłam też żurawkę z wymiany i komarzycę od starszej Pani z targowiska. Mahonia zmieniła swoje miejsce. Ostatnio Mąż wynalazł w Nomi cisy po przecenie za 3zł. Powędrowały na tył rabaty.


 A oto efekt końcowy:

Część nowo zasadzonych roślin jest mała. W przyszłym roku na pewno będzie większy efekt. Jak dla mnie to i tak spora odmiana. Tym bardziej, że włożyłam w tę rabatę sporo pracy.

Pozdrawiam
sprawdź usługi ogrodnicze

Kompleksowe usługi ogrodnicze

Zajmę się Twoim ogrodem


8 komentarzy:

 1. no bardzo ładnie Ci wyszło,fajnie,że już koniec i możecie podziwiać
  wiem co to znaczy wyrywać trawę,obecnie tez jedną rabatkę przerabiam :)
  na mojej cienistej rabacie tez mam paprocie,bardzo fajne ,wyjątkowe okazy można dostać na necie,jak i funkie-o wiele lepsze,niz te ze sklepów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz na myśli sklepy internetowe?

   Usuń
 2. Rabata wygląda teraz bardzo efektownie! Warto było popracować. Jak roślinki podrosną będzie jeszcze ładniej. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny efekt! Super rozrośnięta bergenia, ja ją bardzo lubię, zawsze możesz ją dalej podzielić i mieć więcej, podobnie rozchodnik. Widać, że włożyłaś mnóstwo pracy i teraz masz piękną rabatę,
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No bergenia to w sumie rozrosła się niemiłosiernie. Będę musiała z nią zrobić porządek, ale najpierw muszę przygotować rabatę. A rozchodnik został podzielony jesienią.
   Pieliłam codziennie po troszeczku, bo ja tyle siły nie mam :)

   Usuń
 4. Napracowałaś się, ale warto było! Efekt znakomity, a wykorowana rabata pięknie uwypukliła posadzone roślinki.
  Gratuluję! :)

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy , Blogger