Tanie rośliny do ogrodu cz.1 – krzewy liściaste

Ostatnio pisałem o sadzonkowaniu, czyli jak własnymi siłami rozmnożyć rośliny do ogrodu. Jednak, aby tego dokonać  należy posiadać egzemplarze mateczne. Co kupić, by nie zrujnować domowego budżetu? W tym artykule znajdziesz gatunki, które nie kosztują wiele, są łatwe w uprawie, ale i efektowne. 


KRZEWY LIŚCIASTE TANIMI ROŚLINAMI DO OGRODU


Krzewy liściaste, to pierwsza grupa roślin jaka mi przyszła na myśl, zaraz po tym jak przyszedł pomysł na wpis. Dlaczego? Tworząc ogrody, sadzimy coraz mniej iglaków, a więcej krzewów i roślin kwitnących. Krzewy liściaste są też jednymi z tańszych roślin do kupienia do naszego ogrodu.
Wśród tej grupy roślin najlepiej sprzedają się:

Dereń biały


Popularne odmiany mają czerwone pędy, które dekoracyjne są również zimą; ozdobny jest głównie z zielonobiałych liści. Dostojnie wygląda z daleka i z bliska, rośnie szybko. Kwitnie na biało, raczej niepozornie. Barwny akcent liści jest wystarczająco dekoracyjny, aby znalazł się w każdym ogrodzie. Cena za ładnie rozkrzewiony egzemplarz w 2l doniczce w sprzedaży detalicznej przeważnie nie przekracza 10zł.


tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy

tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy


Tawuła japońska


Kolejny krzew liściasty, którego cena oscyluje w granicach 10zł. Przy tym gatunku dostępność odmian jest większa niż u derenia białego. Są odmiany niskie do 20cm jak Little Princes, oraz wyższe nawet do 1m różniące się kolorem liści, pierwsze wiosenne - mają jaskrawe barwy od żółtej przez pomarańcz po czerwony. Krzew nie ma dużych wymagań, dobrze znosi suszę. Zaleca się jedynie przycinanie 2-3 razy w sezonie. Po każdym cięciu na nowych pędach znów pojawią się jaskrawe liście, a różowe kwiaty - latem.

tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy
źródło Pixabay

 Pęcherznica kalinolistna


Odmiany nielicencyjne (odmiany, które można rozmnażać bez uiszczenia opłaty licencyjnej) również można kupić do 10zł w detalu. Krzew rośnie szybko, nie ma specjalnych wymagań, nie wymarza, lubi cięcie. Ozdobny jest również z liści jak powyższe gatunki. Wyróżnia się odmiany o liściach zielonych, żółtych i czerwonych. Te ostatnie są najbardziej chodliwe. Młode liście są intensywnie czerwone, później w zależności od odmiany, mogą delikatnie zielenieć lub ściemnieć do koloru ciemnoczerwonego. Jeśli chodzi o zabarwienie czerwone, kwiat można uznać za dekoracyjny, biały na tle ciemnych liści ładnie wygląda. Przy odmianach zielonych i żółtych, kwiat jest mało widoczny. Ciekawie i kontrastowo wygląda zestawienie roślin o ulistnieniu czerwonym i żółtym.

tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy
po lewej pęcherznica luteus


Berberys


Należy do dużej grupy krzewów liściastych. Ozdobny głównie z liści, o różnym pokroju od płożącego-okrywowego, przez kolumnowe, kuliste po krzaczaste. Kolory liści od żółtego, przez zielony, pomarańczowy, czerwony, purpurowy, fioletowy… i w różnych wariantach jak np. ‘Gold Ring’, którego czerwony liść ma piękny pierścień na brzegach. Berberys jest łatwy w utrzymaniu, choć niektóre odmiany lubi zaatakować mączniak. Dobrze znosi suszę, można ciąć go cały rok. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na docelowy rozmiar danej odmiany, bo małe sadzonki wszystkich odmian wyglądają podobnie. Jednak Atropurpurea nie cięta bez problemu osiąga 3m. Jeśli mamy mało miejsca powinniśmy wybrać odmiany karłowe lub półkarłowe, ewentualnie kolumnowe. Jeżeli sprzedawca nie zna odmian, które posiada to nie podejmujcie się zakupu, bo duży krzew, silnie rosnący, może przysporzyć wiele problemów.

tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy
berberys gold ring

tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy
berberys orange rocket

Wszystkie wyżej wymienione gatunki wymagają stanowiska słonecznego, ewentualnie lekki cień, np. o zachodzie lub wschodzie słońca. Berberys o czerwonych liściach w cieniu stanie się zielony. Pęcherznica o czerwonych liściach się nie wybarwi. Jedynie dereń lepiej znosi cień, ale będzie dużo rzadszy niż na stanowisku słonecznym.
Oczywiście tanich krzewów jest więcej jak forsycja, pięciornik, irgi, jednak wymienione przeze mnie gatunki to ścisła czołówka sprzedawana w moim centrum ogrodniczym i ogrodach z małym budżetem, które zakładam. Są to gatunki, które wprowadzają kolor przez cały sezon, a niektóre z nich jak dereń są piękne również zimą. Nie wymarzają, nie atakuje je mszyca jak, np. wierzbę Hakuro, a berberys nawet jak go zasuszymy i straci wszystkie liście, po podlaniu jest wstanie odbić na nowo.


JAKI ŻYWOPŁOT LIŚCIASTY WYBRAĆ?


Jeśli ma być luźnym szpalerem to z powyższych krzewów liściastych. Z tyłu powinny znaleźć się krzewy większe jak pęcherznica i dereń, z przodu niższe berberysy i tawuły. Te silnie rosnące w tylnej części sadzimy nie gęściej jak 1m, a maksymalnie co 1,5m. Niższe od 0,5m do 1m. Kiedy się rozrosną stworzą piękną kolorową ścianę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do kompozycji dodać iglaki, a w pierwszej linii posadzić byliny. Jakie?  Niezbyt duże, tak aby nie weszły na sąsiednie rośliny po kilku latach, o karłowym lub kolumnowym pokroju. Przy luźnym szpalerze należy pamiętać o odpowiedniej szerokości rabaty. Jeśli tworzymy go piętrowo od najwyższych do najniższych to 2m to absolutne minimum. W innym wypadku krzewy wyjdą na trawnik.
Jeśli chcemy stworzyć żywopłot jednolity, tzw. ścianę. To rewelacyjny będzie grab pospolity. Jeśli zależy nam na tanich sadzonkach, to najlepiej kupić je wiosną i jesienią jako materiał z gołą bryłą korzeniową. Ceny w szkółkach zaczynają się od 0,80zł do 2zł za sadzonki 2-3letnie do 1m wysokości. Należy wybierać szkółki leśne. Graba sadzimy co 25-30cm w jednej linii, lub w podobnej rozstawie w dwóch liniach. Jak jest lepiej? To zależy jak szybko i jak szeroki chcemy uzyskać żywopłot. Grab, podobnie jak buk, nie zrzuca liści na zimę, tylko zaschnięte zostają na nim często do wiosny.
Grab jest na tyle wszechstronny jako leśny gatunek podszytowy, że poradzi sobie i w pełnym słońcu i w cieniu. Musimy mu tylko zapewnić odpowiednią ilość wody w okresach suszy.


UWAGA NA ZAMÓWIENIA PRZEZ INTERNET


Czego unikać kupując tanie rośliny wysyłkowo? Podejrzanych ofert cenowych, bez wielkości doniczki, czy zdjęcia rośliny. Jest bardzo dużo ofert, gdzie materiał do dalszej produkcji w doniczkach P9 jest sprzedawany tylko 1-2zł taniej niż sadzonki w 2-3l doniczkach. Często takie rośliny są też opisane XXL lub duże sadzonki. Krzewy z p9 mają małą bryłę korzeniową i mimo nawet znacznej wysokości, nie podlane przez 2-3dni mogą nie przetrwać, gdzie krzewy w 2-3l pojemnikach prawidłowo posadzone poradzą sobie lepiej.

W kolejnych częściach przeczytacie o innych tanich roślinach do ogrodu, drzewach liściastych i bylinach. Wiele ciekawych porad i nowinek ze świata roślin znajdziecie również na profilu mojego ogrodu na Facebooku Flora4you.


tanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy
JACEK MĄKA
Ogrodnik z pasji i wykształcenia, technik leśnik akrobata, inżynier ogrodnictwa, od 2009 roku zakłada ogrody, od 2012 na swoim. W 2016 przekształcił stary 18arowy ogród działkowy w centrum ogrodnicze, gdzie pochłonęła go nowa pasja. Trawy ozdobne i byliny -  kwiaty wieloletnie do ogrodu.
Zapraszam na poprzedni post ogrodnika Jacka Mąkitanie rośliny, krzewy liściaste, tanie krzewy, ogród przydomowy


6 komentarzy:

 1. Kupuję jedną roślinę i potem ją rozmnażam na różne sposoby. Wymienione rośliny przez Ciebie plus wierzby ozdobne rozmnaża się przez ukorzenianie gałązek. Z jednego wiosennego lub jesiennego przycięcia można pozyskać wiele nowych sadzonek :) Pisałam o tym w poście rozmnażanie hortensji ogrodowej.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post - rośliny nie tylko tanie, ale i wytrzymałe:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie, o których piszesz posiadam, bo były tanie i mało wymagające. Takie tylko radzą sobie w naszym ogrodzie. Nie wiem dlaczego z pęcherznicą Luteus u schyłku lata źle się dzieje. Podsychają liście i opadają mimo,że inne rosnące obok krzewy w tym Diabolo doskonale się prezentują. Liście wyraźnie wyglądają na chore. W każdym czasopiśmie i w necie czytam, że choroby jej się nie imają. Może coś o tym wiesz. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nie których ogrodach zauważyłem tą przypadłość, szczególnie gdy sądzę ja w dużych donicach. Prawdopodobnie jak inne gatunki o żółtych liściach, buki i głównie klony jeśli rosną w pełnym słońcu to w drugiej połowie sezonu mają przypalone liscie. Ostatnie lata są dość suche, co może potęgować to zjawisko.

   Usuń
 4. Interesujących rzeczy można się tutaj dowiedzieć, super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Berberys bardzo trudno się rozmnaża. Przyjęcia na poziomie 10% mnie nie satysfakcjonują. Ale to jest super roślina na niski żywopłot przez, który nie przejdzie żadne zwierzę. Nawet kot. Mój raz się ukłuł i omija berberysy w odległości co najmniej trzy metry.

  Druga sprawa to wielkość roślin. Często tanie oznacza bardzo małe. Kiedyś sąsiadka pokazała mi, że kupiła tańsze tuje niż u mnie. Zapłaciła 6 zł za roślinę 10cm w doniczce p9, a porównywała do metrowej. Jasne, że mała roślina kosztuje mniej niż duża, ale czy jest tańsza? Wszystko sprowadza się do porównywania jabłka z jabłkami.

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl