Pierwsze prace w ogrodzie

Słoneczna pogoda przyciąga do ogrodu już w lutym, choć wiem, że w tym przypadku potrafi być złudna. Do pierwszych prac ogrodowych podchodzę spokojnie, bez ekscytacji i pośpiechu, ale zgodnie z moimi planami z organizera ogrodowego. Zobaczcie co zrobiłam już w ogrodzie ;)

pierwsze prace ogrodowe, pierwsze prace w ogrodzie, ogród przydomowy

Trochę późno, bo dopiero w lutym wzięłam się za pobielenie drzewek owocowych. Ale lepiej późno niż wcale. Konsystencja mieszaniny wyszła idealna, tzn. na 1kg wapna dałam 1l wody. Wapnowanie stosuje się nie tylko, by ochronić pień przed uszkodzeniami, ale też zostają przykryte nim szkodniki.

W pierwszą niedzielę marca, mimo zimna, wybraliśmy się do ogrodu na podcięcie jabłoni i śliwy. W zeszłym roku za bardzo odmłodziliśmy nasze jabłonie, bo nie pokazało się na nich ani jedno jabłko. Teraz przycięliśmy je książkowo, czyli wycięliśmy wszystkie gałązki nachodzące na siebie oraz te na szczycie. Co do śliwy to muszę jeszcze zagłębić się w tym temacie, bo mam wrażenie, że musielibyśmy skrócić ją trochę od góry. Wycięliśmy za to wszystkie gałęzie wchodzące wewnątrz tak, aby do każdego miejsca dochodziło światło. 

pierwsze prace ogrodowe, pierwsze prace w ogrodzie, ogród przydomowy

W tym roku chcę również pracować w ogrodzie codziennie po godzince, oczywiście, gdy pogoda pozwoli i dziecko będzie współpracować. Póki co od poniedziałku ogarnęłam przedogródek i nową rabatę (której Wam jeszcze nie pokazywałam), przycinając hortensje i wyrywając pojedyncze chwasty. Zabrałam się też za  czyszczenie rabaty cienistej. Usunęłam suche badyle rozchodnika, liście konwalii, paproci i lilii oraz wzięłam się za wyrywanie komarzycy. Posadzenie jej w tym miejscu było wielką pomyłką. Po pierwsze nie prezentuje się tam dobrze, a po drugie za bardzo się rozrasta. Wiosną rabata cienista zostanie przeorganizowana, bo zrobił się na niej duży bałagan. Czeka mnie sporo przesadzania i wizyta w centrum ogrodniczym (choć Mąż jeszcze o tym nie wie).

pierwsze prace ogrodowe, pierwsze prace w ogrodzie, ogród przydomowy

Porządkując rabatę cienistą natknęłam się na siewkę świerku. Musiała przyjść z korą albo szyszkami, które wysypałam w zeszłym roku. Gdy zrobi się cieplej przesadzę ją do doniczki i poczekam aż trochę podrośnie, by potem zajęła honorowe miejsce na przyszłej rabacie leśnej. Gdybym ją teraz posadziła w miejsce docelowe to na 100% Mąż by to maleństwo skosił.

pierwsze prace ogrodowe, pierwsze prace w ogrodzie, ogród przydomowy

Po ogarnięciu rabaty w cieniu zaczęłam sprzątać rabatę pod płotem. W tym miejscu rośnie dosłownie wszystko co nie zmieści się gdzie indziej. Ona chyba nigdy nie dojdzie do ładu i składu. Niestety ta rabata łączy ze sobą trzy stanowiska: słoneczne, w cieniu i półcieniu. A i też chyba za dużo chciałabym tu zmieścić. Mimo, że jest na niej wiele roślin, większość niepasujących do siebie to i tak ją lubię, między innymi dzięki przebiśniegom.

pierwsze prace ogrodowe, pierwsze prace w ogrodzie, ogród przydomowy

Przede mną dokończenie sprzątania rabaty pod płotem, usunięcie chwastów przy patio i przygotowanie warzywnika . Oby tylko pogoda dopisała, bo ostatnio deszcz przepędził mnie z ogrodu.


Pierwsze prace w ogrodzie już wykonane?
Pochwalcie się co zrobiliście?
5 komentarzy:

 1. Piękna kępa przebiśniegów :)
  Przy cięciu jabłoni trzeba pamiętać, że owocuje ona najlepiej na pędach 2,3 i 4-letnich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie 3 kępy przebiśniegów, tak się rozrosły :D

   Usuń
 2. Uwielbiam takie pierwsze prace ogrodowe <3 Już w powietrzu powoli czuć wiosnę a promienie słoneczne, które czasami ogrzewają twarz dodają dodatkowej energii. My z mężem już powoli szykujemy się na wycieczki i szukamy jakieś fajne rowery górskie Ceny są teraz bardzo korzystne dlatego myślę, że na jakieś się zdecydujemy i będziemy mogli pojechać na pierwszą wspólną wycieczkę rowerową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja marzę o tym, aby wsiąść na rower. Od ponad dwóch lat nie byłam, czyli od momentu zajścia w ciążę. Muszę namówić Męża, żebyśmy kupili fotelik i z Córcią będziemy zwiedzać okolice w niedziele niehandlowe ;D

   Usuń
 3. W powietrzu można już poczuć wiosnę, więc pora ruszyć do ogrodu, czekają na mnie żonkile i przebiśniegi :) Musze uporządkować rabatę a jak się zrobi troszkę cieplej posadzić małe drzewka.

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl