Kaczek nie karmi się chlebem, tym bardziej spleśniałym! Czym zatem karmić ptaki?

W dzieciństwie Mama szykowała mi drobno pokrojony chleb, którym karmiłam kaczki podczas spaceru  nad rzeką. W latach '90-tych było to normalne i nikt nawet nie pomyślał, że nie można tak robić. Bo nie można. Karmienie ptaków wodno-lądowych chlebem jest dla nich trucizną.

karmienie kaczek, ogród przydomowy, karmienie ptaków, dokarmianie ptaków

O zakazie karmienia pieczywem kaczek sama dowiedziałam się niedawno, będąc na spacerze w Parku Oliwskim. Były tam ustawione tablice z informacją czym karmić ptaki i jaki wpływ na ich zdrowie ma chleb. Ale to wyjaśnię za chwilę, bo inna sprawa mnie bardzo rozzłościła. Przygotowując ten post natknęłam się na rzeczy, których nie jestem w stanie pojąć.
Mówi się, że chleb jest święty i dlatego większość ludzi (głównie starszych) go nie wyrzuca. Nieważne ze spleśniał, jest święty i koniec! No to co zrobi osoba, która chleba spleśniałego nie wyrzuci? Nakarmi kaczki! Takie zaściankowe myślenie mnie przeraża. Najważniejsze, że ta osoba nie będzie miała grzechu, bo chleba nie wyrzuciła do śmieci. Litości! Kto normalny truje zwierzęta?
Przeraża mnie też wrzucanie pieczywa w folii do rzeki czy stawu. Kaczki mają sobie same wyjąć chleb z woreczka?! Szlag mnie trafia jak widzę takie coś! Przecież ptaki mogą zacząć zjadać ten plastik. Żałuję, że zdjęcie chleba w folii w pobliskim stawie mi nie wyszło, bo zobaczylibyście to na własne oczy. Po paru dniach poszłam w to samo miejsce, zostało ono uprzątnięte. I dobrze!

karmienie kaczek, ogród przydomowy, karmienie ptaków, dokarmianie ptaków

Wyrzucenie do śmieci kawałka chleba jest tym samym co wyrzucenie starej marchewki. To marnowanie żywności. A są lepsze sposoby na wykorzystanie czerstwego chleba niż nakarmienie nim ptaków, tj. grzanki (kosteczki) z oliwą i rozmarynem, dodanie namoczonego w wodzie pieczywa do kotletów mielonych, tosty, grzanki, ususzenie na bułkę tartą. Dodanie do kompostownika też nie będzie złym pomysłem. Chleb spleśniały należy wyrzucić do kosza na odpady suche. Pamiętajcie, że w piekarni można zakupić pół bochenka i jeszcze na waszą prośbę go pokroją.

karmienie kaczek, ogród przydomowy, karmienie ptaków, dokarmianie ptaków
Obok stawu zauważyłam pustą tablicę. Chyba wywieszę na niej informacje czym karmić ptaki.

To tyle, co mnie boli. Teraz konkrety ;) Ptaki najlepiej dokarmiać zimą, bo wtedy mają trudność ze znalezieniem pokarmu. W niektórych miejscach w Polsce istnieją kaczkomaty tzn. automaty z karmą dla kaczek. I jak dla mnie jest to świetny pomysł na edukację dzieci i dorosłych.

karmienie kaczek, ogród przydomowy, karmienie ptaków, dokarmianie ptaków

Czym dokarmiać ptaki wodno-lądowe?

  • ziarna zbóż
  • płatki lub otręby zbożowe
  • drobno krojone warzywa surowe lub gotowane bez soli

 

Czym nie wolno karmić ptaków?

  • produkty solone
  • produkty spleśniałe!
  • pieczywo

Czym skutkuje karmienie ptaków pieczywem?

  • schorzeniami układu pokarmowego
  • chorobami
  • wadami zwyrodnieniowymi piór
  • zaburzeniami gospodarki wodnej organizmu

karmienie kaczek, ogród przydomowy, karmienie ptaków, dokarmianie ptaków


POKARMU NIE WRZUCA SIĘ DO WODY, A POZOSTAWIANA BRZEGU.

Dlaczego?
Wrzucony chleb może powodować zakwit wody, to taki zielony nalot fitoplanktonu, co w konsekwencji jest toksyczne dla zwierząt.
Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl