Nieszczęsna rabata przed domem

To jest mój największy niewypał!
Na zdjęciu znajduje się rabata przed domem wiosną 2013 roku. Gdzie nie gdzie widać nawet przypalone 'placki' trawy. Dramat!

rabata przed domem, ogród przydomowy

rabata przed domem, ogród przydomowy

Życiorys rabaty przed domem:

3 lata temu - rollenbender wokół i posiane kwiaty; znajdowały się tam już narcyzy i tulipany posadzone losowo, bardzo dużo wolnej przestrzeni, totalny niewypał
2 lata temu - posianie trawy po środku, pod płotem przesadziłam narcyzy, a po drugiej stronie tulipany
rok temu - dosadzone kulki tulipanów sztuk 5
wiosna 2013 - zamiast rollendenera mąż zrobił płotki
jesień 2013 - nabrałam mocy i kazałam mężowi przekopać trawę

rabata przed domem, ogród przydomowy

Poniżej przedstawiam mój projekt. Nie umiem się przekonać do programów do projektowania ogrodów. Także wersja w Paint'cie :P
Aha! Przed narcyzami jest zielony płot, a za tulipanami znajduje się wejście do domu.

rabata przed domem, ogród przydomowy

Chciałam posadzić jakieś niebieskie krzewy, dlatego wybrałam hortensje. Dalię mam na stanie, będę jej jedynie karpy przedzielać, żeby było więcej. Jesienią zrobię porządek z tulipanami i narcyzami, bo słyszałam, że trzeba wymieniać stanowiska co parę lat.

Myślicie, że to dobry pomysł? Wszelkie wskazówki wezmę pod uwagę.

Bo co bym mogła innego wymyślić w takim ułożeniu rabaty? Użycie wyższych krzewów nie wchodzi w grę, bo zasłoni wejście do domu. Hmm...


16 komentarzy:

 1. Jedynie co mogę zaproponować, to pomiędzy tymi roślinami co planujesz, zamiast pustego miejsca wysiać jakieś niskie rośliny kwitnące (byliny lub jednoroczne). I hortensje chyba nie są dobrym pomysłem, lubią glebę kwaśną, a pozostałe rośliny z Twojego planu zasadową. Lepiej będzie dobrać wszystkie kwasolubne albo zasadolubne, jeśli mają tak blisko siebie rosnąć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiem, że jeżeli gleba będzie zasadowa to wyjdą mi hortensje różowe. A jeżeli kwaśna to niebieskie. A jak myślisz co pasuje do hortensji?

   Usuń
  2. Jeśli chcesz zostawić hortensje, to kwaśną glebę lubią też azalie, rododendrony, wrzosy, szachownica, goździk kropkowany, piwonie, konwalie, begonia. Ponoć tulipany też dobrze znoszą lekko kwaśna glebę.

   Usuń
 2. Hortensje to trudna sprawa, chyba ,że te białe. Różowe trzeba okrywać zimą, bo gdy pąki przemarzną nie zakwitną i żeby powstały niebieskie muszę mieć megakwasną glebę. Wybierz białe z kulistymi kwiatostanami. Możesz też migdałowce posadzić. Będzie cudny efekt na wiosnę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy migdałowice nie będą wysokie? Potrzebuję jakieś krzaczki wielkości hortensji.

   Usuń
 3. W związku z tym, że jest to przestrzeń przed domem - obsadziłabym roślinami, które kwitną na przemiennie czyli ciągle będzie coś się działo. W jakich godzinach jest tam słońce i jaka jest ziemia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słopńce jest w godzinach popołudniowych, jest to strona północna. Ziemia jest próchnicza.

   Usuń
 4. Na pewno wszystko będzie się pięknie prezentować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym Ci pomóc zaprojektować rabatę. Mam kilka pomysłów. Najlepiej byłoby przedstawić to obrazowo (sam opis może być niejasny). Jeśli pozwoliłabyś mi skorzystać z jednego ze zdjęć, to zamieściłabym go na stronie na której parę osób amatorsko projektuje ogrody. Zamieściłabym swoją propozycję, pewnie inne osoby przedstawiłyby swoją. Zajrzyj na stronę garden puzzle...
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, tylko mam ograniczony budżet :) planowałam wydać na 3 hortensje ponad 100zł, resztę roślin mam swoich.

   Usuń
  2. Dziękuje aż za takie przejęcie się tą nieszczęsną rabatą :) jestem świadoma, że wygląda okropnie :(
   świetnie, że zostawiłaś u mnie komentarz dzięki czemu poznałam Twój blog :) Pozdrwiam

   Usuń
 6. Trudno doradzać nie znając cudzych upodobań. Ta rabata jest w bardzo centralnym miejscu, przy wejściu do domu. Po drugiej stronie ścieżki jest ładnie uporządkowana i wykorowana część ogrodu. Na tej rabatce posadziłabym centralnie w środku jakiś średniej wysokości krzew który nie potrzebuje słońca przez cały dzień. Np. tawuła szara - jej gałęzie pięknie się przewieszają i tworzą śliczną, regularną bryłę, a gdy zakwita jest bajecznie! Bukszpany uformowałabym na kule a rabatę wysypałabym korą. Całość byłaby wtedy spójna. Oczywiście to tylko moje skromne zdanie. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam Cię bardzo ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli hortensje to tylko bukietowe, są cudowne i bardzo odporne na mróz. Ogrodowe czasami przemarzają. Polecam na rabaty łubiny wieloletnie, kwitną cudnie całe lato w różnych kolorach i można samemu je wysiać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bym dodała rośliny okrywowe - na wiosnę np. floks szydlasty czy barwinki - one są dość ekspansywne, ale przykryją puste miejsca. Albo wciśnij w wolne miejsca nasiona nasturcji teraz - tanie, kwitną na pomarańczowo, okryją Ci ziemię pomiędzy resztą roślin.

  Tak, jak Ewa mówi - nie wiem, jakie masz upodobania, czy to ma być rabata bardziej formalna, uporządkowana, czy może być kolorowa, bardziej na typ wiejski :)
  Fajnym pomysłem może być jeszcze umieszczenie na środku pnącza, np. clematisa włoskiego albo jednorocznego - np. groszku pachnącego, tunbergii, wilca, kobei. Robisz z patyków albo kupujesz taką piramidkę, postument taki ozdobny i stawiasz na środek Twojej rabaty nad posadzonym pnączem. W ciągu sezonu pnącze obrośnie Ci stelaż i stworzy kolorową piramidę :)

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię styl wiejski, ale z przodu nie mogę sobie na niego pozwolić w 100%. Około miesiąca temu zostałam szczęśliwą posiadaczką barwinka i posadziłam go z przodu. Chcę posadzić jeszcze 3 piwonie. A po tym to już mam pustkę w głowie. Co to tego wszystkiego będzie jeszcze pasować? I tak spędzam czas na myśleniu :)

   Usuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzyw , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl