Symbolika świeżej choinki na Święta Bożego Narodzenia i nasz zakup

Choinka to główny element Świąt Bożego Narodzenia. Ma symbolizować wiecznie zielone drzewko, szczęście.
Dawniej gospodarz w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego świeża choinka czy gałęzie, "ukradzione" innemu światu miały przynieść złodziejowi szczęście.
A co z ozdobami? Niegdyś zdobiono zielone drzewko ciastkami, pierniczkami (często w kształcie serc), orzechami, rajskimi jabłuszkami, własnoręcznie wykonywanymi w czasie adwentu ozdobami z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach świeżej choinki w wieczór wigilijny zapalano świeczki i zimne ognie.
Ale co z naszą choinką? My w tym roku postanowiliśmy być bardziej eko. Wybraliśmy zatem świerk kłujący kopany. Udało nam się jeszcze w świetnej cenie kupić dużą donicę (29,90zł w Nomi). Myśleliśmy, że choinka kopana będzie o wiele droższa od ciętej. No ale człowiek omylny jest. Zielone drzewko o wysokości 120-150cm kosztowało nas 60zł. Z donicą to ona ma ponad 160cm. I taki rozmiar w zupełności nam wystarczy. W poprzednich latach mieliśmy cięte choinki, wysokie i mój Mąż musiał je przycinać. A tak jest piękna, gęsta, no i trochę kłuje :)
Na wiosnę mamy zamiar wkopać ją do ziemi i może posłuży nam przy następnych świętach.

świeża choinka, zielone drzewko, ogród przydomowy

Świeża choinka będzie przyozdobiona na kolorowo w tym roku. Zakupiłam różnokolorowe bombki i lampki. Będą pierniki upieczone przez Męża. Może wiecie gdzie znaleźć foremkę serduszko? Wszędzie sprzedają w pakietach, a mi tylko jeden wzór jest potrzebny. 
Całe dzieciństwo mieliśmy w domu sztuczną choinkę. Bardzo jej nie lubiłam. Dlatego u mnie musi być inaczej i jak już mamy ją to cieszę się jak dziecko. W Nomi są świerki już od 30zł, nawet nie takie małe, więc większość może sobie pozwolić na taki luksus.

Do miłego!
zdjęcie sklepu

Ogrodniczy sklep internetowy

Sprawdzone artykuły ogrodnicze

strzałka do sklepu


3 komentarze:

 1. przepiękna choinka - ja mam swoją z działki hihi :)
  Co do foremek serduszek - może poszukaj w pepco - tam mają różne drobiazgi. Ciepło pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za radę. Jak będę w 3mieście to zajrzę do Pepco :)

   Usuń
 2. ja kupiłam serduszko kilka lat temu właśnie w zestawie z choinką, reniferkiem, bałwankiem i gwiazdeczką...

  OdpowiedzUsuń

* PAMIĘTAJ, ZOSTAWIAJĄC KOMENTARZ, ZGADZASZ SIĘ NA PRZETWARZANIE SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. *

Copyright © 2016 Ogród przydomowy - blog ogrodniczy, uprawa warzywnika , Blogger, Pozycjonowanie strony: VD.pl